| Clamidia a întrebat:

Bună! Doresc să îmi cumpăr un inel de la Pandora, dar placat cu aur roz.
Nu știu cat rezistă, dacă nu se duce culoarea roz.
Cine a mai avut, cum se comportă bijuteriile placate?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aurul are culoare galbena.
Daca inelul are cloare roz, atunci este din ceva aliaj de metal, de culoare alba, care este "placat" (suflat /galvanizat) cu ceva amestec de culoare roz.
In mod sigur, este ceva ieftin, care nu dureaza mult.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca il dai jos de fiecare data cand te speli pe maini sau pui mana pe ceva (ceea ce e cam imposibil) atunci ai sanse sa reziste dar altfel irosesti banii. Nu stiu cat costa dar cred ca mai mult decat un inel din aur adevarat. La Pandora platesti doat firma ca argintul e ieftin. Daca tu vrei bijuterii din argint placat cu aur nu alege inele ci mai degraba bratari sau coliere dar nici alea pentru ca transpiri si la contact cu pielea se duce odata si-odata stratul ala nanometric de aur

| Dragobeta a răspuns:

Fara sa comentez despre aliajul care face aurul sa fie roz, iti spun ca am avut bijuterii placate cu aur. La purtare, dupa un timp dispare. Se roade, se sterge, sau cum vrei tu sa-i spui. Ramane metalul pe care s-a suflat aurul.