| gardin a întrebat:

Buna dragilor, vreau sa va intreb daca ati cumparat de pe wish. Daca da, ce, cam, cat ati dat, in cat timp a ajuns, s-a meritat?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi. 2 TB memorie flash costa 200-400 euro (pret pentru producator, nu pentru vanzator), nu 8 sau 10 euro.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu cumpara de acolo! Niciodata nu stii la ce sa te astpti.
Producatorii vand numai fake-uri/ prostii iar pe site apar ca prdusele originale la un pret imposibil de mic.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru LPCTSTR):

La fel ca la china shop, e acelasi lucru

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Depinde ce cumperi, unele chiar merita ca de exemplu husele de telefon. sa nu iei haine pentru ca au cel mai prost material. iti ajunge in 2 saptamani comanda la posta, cam asa.

| elena97890 a răspuns:

Eu am cumparat de pe wish haine si au venit in 6 luni, in rest erau ok, ca in imagine. In schimb nu mi.au venit toate produsele si nu recomand sa cumperi de acolo, mai bine te duci in bazar ca e acelasi lucru

| Sketch2 a răspuns:

Nu as recomanda, insa unele lucruri pot fi ok.