| anonim_4396 a întrebat:

Duminica am comandat o tastatura de pe PC Garage. Astazi m-a sunat curierul, dar nu am raspuns, asa ca mi-a trimis un mesaj ca am fost cautat de curier si sa-l sun sa aranjez livrarea. Ce ar trebui sa-i spun curierului? Cand vine, va trebui sa platesc ceva sau doar semnez si iau coletul?
P.S.1 Este prima data cand comand ceva online si nu raspund la curier.
P.S.2 Tastatura are livrarea gratuita, fiind platita cu cardul.

11 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Cand suni la curier si sa spui ca ai fost ocupat si nu ai putut sa raspunzi si sa te pui de acord cu dansul data, ora si locul intalnirii pentru a preda coletul comandat si trebuie completat datele de predare/primire pe mandat cu buletinul tau si il semnezi si gata! Comanda fiind platita prin card, dar trebuie sa dai si ceva drept bacsis bun curierului! fiindac munceste si cara coletele toata ziua prin intreaga tara si trebuie rasplatita pentru munca lui care si-o face cu placere!

| Claudiu1905 a răspuns (pentru untu):

Niciun bacsis, fii serios, ce, tu dai bacsis la magazin sau in piata?

| untu a răspuns (pentru Claudiu1905):

Bravo! Omul munceste mult,merge cu masina si cara coletele si marfuri peste tot,indiferent de starea vremii,merge pe ploaie,pe ninsoare,pe ger napraznic, pe polei, pe ceata, pe lapovita! Tu cum crezi ca e usor de condus cu masina pe asemenea conditii atmosferice si meteorologice? La magazin sau la piata nu-i nevoie de bacsis pentru ca angajatul face servicii usoare, sta la adapost in conditii meteorologice! Vezi care este diferenta la locul de munca!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Locul de munca este platit de firma de curierat. Curierul, cand s-a angajat, stia ce presupune aceasta meserie.

| untu a răspuns:

Cand suni la curier si sa spui ca ai fost ocupat si nu ai putut sa raspunzi si sa te pui de acord cu dansul data, ora si locul intalnirii pentru a preda coletul comandat si trebuie completat datele de predare/primire pe mandat cu buletinul tau si il semnezi si gata! Comanda fiind platita prin card, dar trebuie sa dai si ceva drept bacsis bun curierului! fiindca munceste si cara coletele toata ziua prin intreaga tara si trebuie rasplatita pentru munca lui care si-o face cu placere!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu esti obligat sa raspunzi curierului, si nici sa fii acasa cand te cauta.
O sa te mai sune si a doua zi, nu te costa nimic in plus si nu este nevoie sa te justifici in vreun fel.

Răspuns utilizator avertizat
| sweetys a răspuns:

Suni curierul si ii spui ca ai fost ocupat si il intrebi unde va puteti intalni pentru ridicarea comenzii sau cand poate sa vina sa ti-o aduca.

| Claudiu1905 a răspuns:

Ai dreptul la doua incercari, curierul va reveni oricum, dar ti-a trimis un mesaj ca sa-l suni si sa-i spui cand esti acasa. Si el are tot interesul sa livreze marfa, asta e meseria lui

| Jager a răspuns:

Eventual suni curierul maine, daca ai in oras sediu Fan Courier sau prin ce trimit ei, te duci acolo frumos si intrebi de un colet pe numele tau. Doar daca iti solicita semnatura, ii o acorzi.

| CiocanN a răspuns:

Ori te întâlnești cu curierul ori te duci la sediul lor la relații clienți. Dacă ai plătit online nu mai plătești. Dacă plata este rambursabila trebuie sa plătești doar suma specificata la comanda. Nu mai plătești înca o data produsul sau transportul. Doar îi zici numele și primești coletul