| ItsWinter a întrebat:

Buna!
In perioada Craciunului mai multi prieteni din alte tari(Canada, Austria si Statele Unite) au mentionat ca vor sa imi trimita pachete cu diferite snackuri si cadouri. Cand acestia au cerut sa le ofer informatii precum adresa, au spus ca nu au nevoie si de numarul de telefon. Poate pachetele trimise de cei de peste ocean vor ajunge la posta si acestia imi vor trimite o hartie in posta care ma va anunta ca au ajuns, insa intrebarea mea este: daca trimit prin servicii private de curierat (cum ar fi DPD), si numarul de telefon nu este trecut, cum voi intra in posesia pachetului?
A mai fost cineva in situația aceasta? Intreb fiindca stau intr-un bloc turn si uneori interfonul nu functioneaza, daca curierul ar fi sa sune la acesta.
Va mulțumesc anticipat pentru raspunsuri happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, in asemenea cazuri se lasa un bilet-anunt, cu modalitate de contact.
Totusi, cel mai sigur sa dai si numarul tau de telefon, pentru a putea fi contactat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este scam si vor sa-ti colecteze datele personale, fara sa-ti trimita nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuia să le explici că e nevoie și de Nr de telefon. Acum curierul încearcă, dacă nu poate să dea de tine ..ghinion.

| Eusuntingineru a răspuns:

In primul rand trebuie mentionat un destinatar. N ai cum sa pui pachet fara destinatar, logic. Ori te au mintit ori iti cunosc adresa.