| MariaMaia879 a întrebat:

Buna! Mi-am luat o mare teapa cu un site fake. Mi-au luat banii, o suma destul de mare si acum nu stiu ce sa fac. Nu pot contacta pe nimeni. Ce procedura trebuie sa urmez sa-mi recuperez banii. Este un site din UK

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Slabe sperante sa mai recuperezi banii, mai ales daca este un site international care probabil origineaza prin India, Bangladesh sau Vietnam ori Tailanda si ajunge sa opereze prin vpn-uri ca sa se dea drept cetatean in UK sau alte tari din lume.
De ce nu te-ai interesat intai daca este un site legal?

suntserios
| suntserios a răspuns:

O plangere la politie si mult mult noroc.
poti, daca ai dovezi sa vorbesti si cu banca pentru un chargeback

| sierra1 a răspuns:

Tu acum ești in UK sau RO?

| MariaMaia879 explică (pentru sierra1):

Uk

| sierra1 a răspuns (pentru MariaMaia879):

Go to police station

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poți adresa la poliție dacă ai dovezi. Dar este greu de recuperat bani din fraudă pe Internet din altă țară. Am aflat că acum ești în UK. Te adresezi la poliție acolo.

| doctorandus a răspuns:

Băncile britanice au dreptul să retragă plățile. Folosește-te de asta.

Deci: stornează plata.

| Frank51 a răspuns:

Prima greșeală e mai grea, cu restul te obișnuiești laughing

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Doar apeland la politie. trebuie sa ai printscreen sau alte dovezi.

| haileewatson a răspuns:

1. Suni la banca
2. Explici ca vrei sa anulezi tranzactia
3. Banca o anuleaza si iti vireaza banii inapoi

| Trixt3r a răspuns:

Poti incerca sa contactezi banca si sa vezi daca poti bloca tranzactia, in cazul in care ai platit cu cardul.
Recomandarea mea este sa platesti cu Paypal atunci cand nu ai incredere in vanzator.

| helpforyou a răspuns (pentru Trixt3r):

Care ar fi avantajul la PayPal?

| Trixt3r a răspuns (pentru helpforyou):

Paypal-ul iți asigura siguranța și iți oferă posibilitatea sa dai "refund" (restituire) a banilor.
Se creează un caz de disputa unde se dezbate problema iar paypal-ul retrage suma disputata și o blochează pana la finalizarea speței/disputei, iar în cazul în care vânzătorul nu poate sa dovedească ca un produs fizic a fost livrat, atunci paypal deblochează suma de banii sustrasa din contul vânzătorului și ii returnează cumpărătorului.
(Este puțin mai complex sistemul, eu am încercat sa explic pe scurt, mai multe informații pot fi găsite pe site-ul paypal).

| helpforyou a răspuns (pentru Trixt3r):

Perfect.

| advancedbiology a răspuns:

Intai, roaga-te. Apoi contacteaza niste recuperatori si aceeia vor acctiona in instanta pentru tine. Vei achita o suma modica, 100/200 euroes, pe care merita sa ii dai daca iti recuperezi banii si nu iti dau gherla si aia.