| Robertfb a întrebat:

Buna seara, am si eu niste nelamuriri legate de shoppingul de pe site-urile asiatice, ca de exemplu www.aliexpress.com

Doresc sa fac o comanda de 100-150 de euro continand vreo 50 produse (chestii de casa, accesorii - cateva lantisoare si bratari pentru mine, iubita mea, mama, etc) si un cunoscut mi-a spus ca s-ar putea sa am probleme sa nu pot primii comanda din vama, deoarece vamesii vor considera ca eu cumpar produsele pentru comercializare si nu pentru propria utilizare.

Este adevarat? Daca da, ce pot face sau ce optiuni am?

Multumesc anticipat, ofer funda celui care ma lamureste cel mai bine.

1 răspuns:
| 3difac3 a răspuns:

Aliexpress nu este o platforma foarte buna, deoarece sunt chinezarii de calitate foarte proasta, iti propun sa comanzi de pe Temu daca vrei tot asa lucruri mai ieftine. De oprit, nu iti opreste nici un colet, deoarece toate coletele pe care le comanzi, o sa vina pe rand, nu toate de odata. Pe temu, iti vin toate de o data si sunt calitate superioara.
De preferat sa iti instalezi Temu si cauti ce produs vrei dupa, ii dai acolo pe "filtru" sau "filter" si dai acolo pe "cele mai cumparate" sau "top seller". Acolo sunt cele mai calitative produse din ce vrei tu.
Sa zicem un colier, si faci cum am zis eu, asa o sa cumperi cel mai cumparat colier, pentru ca el este cel mai calitativ (de asta este cel mai cumparat).
Ambele platforme sunt bune dar Temu este mai calitativ si are obiecte cu calitate superioara.
Sper ca te am ajutat, zi frumoasa?