| alexstefanmihaila21 a întrebat:

Am o intrebare!
Vreau sa fac o rata la ALTEX, sa imi cumpar produse in total de 3500 de lei! Eu sunt pensionar si am pensia de 1100 de lei. Precizez ca am 74 de ani (75 ii implinesc in Noiembrie) Vreau sa fac rata de 4 ani (48 rate)?

Imi puteti zice va rog daca pot sa fac rata?
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Finalul achitarii creditului nu trebuie sa depaseasca o anumita varsta. La BT este 70 de ani. Ori tu ai deja 74 de ani si vrei pe 4 ani. Nu vei gasi nici o banca sa iti acorde asa ceva. Pentru ca banca va achita produsele de la Altex apoi suma va fi recuperata de la tine de catre banca.

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Din câte știu eu, nu, pentru o rată, vârsta maximă este de 70 de ani.
Orice ar fi, din punctul meu de vedere, chiar de s-ar putea, nu aș recomanda.

Exemplu:
La o rată de 3500 de lei veți plăti
150 lei în fiecare lună dimp de 48 de luni, ceea ce la final va însemna 7200 de lei.

150 (rata lunară) x 48 (lunile) = 7200 (totalul de plată după 48 de luni)

7200 (total de plata) - 3500 (costul produselor/creditul) = 3700 (atat veti plati pe langa cei 3500 dupa 48 de luni)

* Ar fi o nebunie curată.