| adrili10 a întrebat:

Am vazut un ultim produs in stoc pe eMAG si dupa ce l-am comandat au aparut din nou in stoc la acelasi pret.Oare de ce.

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Au mai adus marfă în depozit și / sau au sincronizat datele de pe site cu cele reale.

Respect eMAG pentru modul organizat cum ține site-ul la zi, ținând cont de volumul enorm de produse al căror stoc e mereu în schimbare.

Alte magazine online (mai mici) nu sunt așa bine administrate. Am pățit să fac comenzi și să mi se zică pe urmă: ne pare rău, dar de fapt nu mai e pe stoc, datele de pe site nu sunt chiar bine sincronizate cu ce avem în depozit.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o metoda de vanzare...
Tu, cumparatorul, te grabest sa mai "prinzi" ultimul produs la pretul redus.
Sistemul informatic calculeaza si comanda transport nou automat, cand stocurile sunt aproape de epuizare.
Cand se vinde si ultima bucata dint-un lot, deja urmatorul lot este pregatit sa-i ia locul in evidente, dar poate cu alt cod.

In realitate, ar fi imposibila stacarea a catorva milioane de produse intr-un singur depozit.
Fiecare firma importatoare tine un stoc limitat in depozitul propriu si expune produsul pe eMag. Cand comanzi un produs, rareori se afla mai mult de cateva exemplare in depozitul lor.
Cand stocul este pe epuizare, se comanda un nou lot de la fabricant /importator /distribuitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Marketing

| CristinaMaria1987 a răspuns:

A reaparut in stoc pentru ca putea sa fie vandut de altcineva. Ultimul produs cumparat de tine era vandut de Emag, iar apoi a reaparut in stoc vandut de Flanco (exemplu)
https://bit.ly/2T7QOKC

| Alecsa_Marius_1990 a răspuns:

Vezi ca vine Black Friday, vezi aici lista cu magazine https://bit.ly/2qDuhZk. In aceasta perioada au un volum mare de comenzi si retururi, de asta reapar.