| Tudor_2273 a întrebat:

Daca eu platesc avans pentru un produs, e normal sa primesc o factura? Sau ce ar trebui sa cer in momentu in care platesc un avans ca sa ma asigur ca nu sunt pacalit.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai platit avans ai primit o chitanta si poti cere si o factura proforma, daca firma respectiva o foloseste. Factura fiscala se elibereaza doar atunci cand primesti produsul. Numai bine!

2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Factura primesti in momentul in care achiti intreaga suma. In cazul avansului se merge pe incredere. Unii comercianti (sau nu stiu despre ce e vorba mai exact) iti dau un fel de biletel ca ai achitat avans, te noteaza intr-un caiet, sau pun o eticheta pe produsul achizitionat, ca s-a dat un avans.

| Tudor_2273 explică:

Multumesc!