| AlexAL275 a întrebat:

Vreau să-mi achiziționez un produs și l-am găsit pe altex cu 130 de lei mai ieftin față de cel de pe eMAG. Acum n-a comandat niciodată de pe altex, numai de pe eMAG și cam ies din zona mea de confort, cel puțin așa mă simt. E Altex de încredere?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te lupti cu ei o scoti la capat. Eu am cateva comenzi la ei. La una n-au vrut sa-mi dea garantie noua dupa schimbarea produsului defect. I-am reclamat la ANPC si s-a rezolvat. Mai este o chestie: cam incalca drepturile nostre ca nu vor sa plateasca transportul produselor in service-ul lor. Eu le-am trims obiectul si i-am spus curierului: plateste magazinul. N-au zis nimic dar in mesajul anterior spuneau ca trebuie sa platesc eu. Legea spune ca plateste service-ul.

| zilog a răspuns:

Da Altex este tot eMAG decât să bag nume mai bine și nu merge direct la magazinul Altex și îl cumperi cu bani în mână

| Vântulalb a răspuns (pentru zilog):

Altex nu mai vinde pe eMAG de prin primavara.

| Vântulalb a răspuns:

Altex-ul este de incredere. Pentru a pastra preturile mici s-a retras din asocierea cu eMAG. Dar pentru "confortul" tau, poti sa mergi direct in magazin.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Ca si produse pe care le comercializeaza, da, sunt de incredere si in general au preturi mai mici fata de multi altii doar ca, cand vine vorba de garantie, sunt cam fara obraz si nu prea isi respecta clientii ( stiu multe cazuri in care cei care au vrut sa dea produsele pentru a fi reparate au venit inapoi cu aceeasi problema sau chiar cu alta problema sau s-a refuzat primirea produsului in service, ei oferind motive de genul ca nu s-a utilizat produsul corect si reparatia produsului nu se poate executa deoarece produsul nu a fost exploatat in conditiile care trebuie exploatat, lucru care bineinteles este o scuza de toata jena sau te paseaza la altii pentru ca zic ei, desi produsul este cumparat de la ei, nu ei se ocupa de service si trebuie sa cauti un service corespunzator produsului pe care l-ai achizitionat, service care iti este indicat de obicei in cartea produsului respectiv si lucru pe care ei ar trebui sa il faca, sa iti ia produsul si sa il trimita ei acolo unde trebuie, nu sa te puna pe tine sa cauti un service potrivit care sa accepte acea garantie pentru a nu plati pentru serviciile prestate sau ti se accepta produsul in service, ti se repara si dupa ti se spuna ca trebuie sa platesti in plus pentru reparatie pentru ca s-au reparat sau inlocuit anumite componente care nu intra in garantie sau ti se accepta produsul in service si este tinut cu saptamanile acolo ).
Acuma tu decizi daca vrei sa cumperi sau nu de la ei happy