| Jessicarus a întrebat:

Vreau să comand un telefon și este pentru prima dată când comand de pe site-uri precum Gearbest și Aliexpress.
Cele două site-uri sunt sigure? Dacă un produs costa 100-110 de euro, plătesc tva și taxe vamale? Produsul va ajunge la vama din București sau este vamă și în Bacău? Cum se procedează?
Rog să îmi răspundă cei care au comandat de pe aceste site-uri.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Aceste site-uri sunt doar platforme pe care găsești mai mulți vânzători deci nu poate sa îți spună nimeni dacă e sigur 100%. De obicei nu se dau Tepe. Înainte sa cumperi ceva citește review-urile.
TVA 19% se plătește la orice colet peste 10 euro.
Coletele vin la posta vamala din județul tău. Vei primi aviz acasă ca sa te duci sa iei ce ai de luat. Livrarea durează între 15-60 zile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Daca produsul este 110 Euro si mai costa transportul 39 Euro, platesti TVA pentru 149 Euro. De la 150 in sus platesti si taxe vamale doar pentru pretul produsului nu si transport. Daca, insa, produsul este dintr-un depozit UE nu vei plati TVA si taxe vamale deoarece nu se predau la posta vamala ci ti-l aduce curierul acasa.