| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am o nelamurire vizavi de taxele vamale.
In februarie am facut 10 comenzi pe Aliiexpres toate le-a adus acasa postasul fara a plati taxe in plus fata te suma platita pe Ali...
Acum m-am gandit sa fac o comanda mult mai mare dar nu stiu daca va trebui sa platesc taxe sau nu, am inteles ca numai in orase se plateste?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca un colet are valoare mai mare decat limitele stabilite si vine dintr-o tara cu care Romania n-are tratat de scutire vamala, atunci trebuie platita vama si TVA.
In aceste cazuri, ridicarea coletelor se face la punctele postale vamale (de obicei la sediile judetelor), unde se pot face si platile.

| nigearares a răspuns (pentru Bula):

Toate comenzile au venit din china, n general au fost produse care nu au depasit 150 lei pentru care nu am platit nici o taxa... chiar m-am asteptat sa platesc de ast nu inteleg

| sierra1 a răspuns (pentru nigearares):

Ramâi tot sub plafonul anterior dacă vrei să nu-ți ia vama

| nigearares a răspuns (pentru sierra1):

Totusi care este limita? dupa noile modificari zice ca se platesc taxe indiferent de suma dar se pare ca tot se ghideaza dupa ceva...

| Bula a răspuns (pentru nigearares):

Poate te ajuta acest calculator de taxte vamale:
http://taric3.customs.ro:9080/taric/web/calc_RO?Year=&Month=&Day=
sau intreaba direct la careva vama postala.

| sierra1 a răspuns (pentru nigearares):

Uite ce-ți propune colegul Bula - completezi TOT și afli!