| Alecsandra9944 a întrebat:

As dori sa raspunda doar cei care cunosc si nu doar isi dau opinia din plictiseala.In cazul unei comenzi pe Ebay care ar fi taxele pe care ar trebui sa le platesc? Spre exemplu daca un anume produs costa 20 de dolari, vine din china si scrie free shipping cat as plati aici taxele vamale sau care or mai fi?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

In mod normal la un produs de 20 de dolari ar trebui sa platesti taxe in jur de 5 dolari.
Din pacate insa, in ultima vreme calculul taxelor vamale este foarte imprevizibil, fiind lasat la latitudinea lucratorilor de la posta/vama. Daca lor li se pare ca pretul trecut pe colet nu ar fi cel real, iti pot pune din burta cam cat considera ei. Daca au o zi proasta, poti ajunge sa platesti pentru un bec venit din China taxe de 20$.

Eu am renuntat sa mai comand produse din afara UE din acest motiv. Decat sa ma iau la paruiala cu lucratorii de la posta, prefer sa comand exclusiv din spatiul UE unde nu platesti taxe vamale.