| muzica a întrebat:

cati bani ati fi dispusi sa dati pe o carte? si care a fost ultima carte pe care v-ati achizitionat-o?(ma refer la cele cumparate de voi nu la cele imprumutate)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

* pentru.ca a doua intrebare e mai usoara incep cu ea:
"soro lume" de magdalena bratescu
*la prima intrebare, cel putin mie, imi este mai greu sa raspund fara a face si un scurt comentariu:
dupa ce, in adolescenta, am invatat sa pretuiesc valoarea spirituala a cartii de literatura., in anii tineretii am constatat si valoarea "profesionala" a cartii de specialitate., asa incat, achizitia unei carti presupune, pentru. mine, realizarea unui acord intre urmatorii factori : dorinta de a avea cartea, necesitatea imediata sau pe termen lung si pretul cartii.

14 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ultima carte cumparata a fost destul de ieftina era vorba de Manualul practic de homeopatie de la Editura Polirom care a fost (pentru ca am cumparat toate colegele mai multe carti) doar 5 lei. Totusi cand imi doresc o carte nu conteaza pretul pe care trebuie sa-l dau, iar cand ajung intr-o librarie ma pierd cu orele intre rafturi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat e nevoie, daca e o carte care merita. Am dat si cateva sute de euro pe carti de specialitate. Ultima carte achizitionata au fost memoriile lui Casanova pe care am dat 29, 90 lei.

assiris
| assiris a răspuns:

Daca merita poti sa dai oricit pe ea fara strangere de inima. Daca intrebi o "vedeta" din ziua de azi orice carte i se pare scumpa in comparatie cu un parfum de firma care este ieftin si la 10 milioane.

| Lexi a răspuns:

In cazul in care am banii necesari, cat scrie pe spate! Daca merita sa investesc in ceva, atunci in putere, iar stiinta inseamna putere(cel putin puterea de a contrazice, sau a sustine cu argumente spusele)... Ultima carte a costat.stai sa vad! ah! De fapt sunt 2 cele mai recente: "Iubiri perfecte, relatii imperfecte", by John Welwood si "Psihologia personalitaii", de mai multi autoritongue...ok.de Gerald Matthews, Ian J. Deary si Martha C. Whiteman. big grin

| deealexx a răspuns:

maxim 50 lei. dar de obicei caut prin anticariate ca sunt mai ieftine happy acum am inceput sa iau si adevarul + carte = 11 lei. ultima carte luata din librarie a fost john saul - intuneric. am dat pe ea vreo 20 si ceva de lei. din anticariat, ultima carte luata e liviu rebreanu - opere (ion, padurea spanzuratilor, adam si eva) si am dat 30 lei. primele 2 le-am citit, dar tot am luat-o ca arata super bine si-mi plac foile :X si vreau sa recitesc totul happy

| alessandra a răspuns:

Ultima carte cumparata de mine este "Noul studiu Hyte despre sexualitatea feminina" si a costat 70 lei.

| lost.in.rain a răspuns:

Nu conteaza pretul atata timp cat cartea respectiva e pentru sufletul tau! happy

April
| April a răspuns:

Cand iti doresti cu tot dinadinsul o carte, chiar daca anul ai pe moment banii necesari, ii economisesti si tot o cumperi.in ce ma priveste cand am o suma planificata pentru carti., intru in libraria preferata, stau vreo doua ceasuri, rasfoiesc cataloage, (libraria asta are si o ceainarie), aflu noutatile editoriale, ma informez daca din opera scriitorilor mei preferati a mai aparut ceva apoi ma hotarasc.Marturisesc ca de obicei cumpar carti despre care stiu ce valoare au si, in final, imi ofer placerea de a risca cumparand un cartea unui autor al carui nume nu-mi spune nimic. ULTIMA DATA, am lasat in librarie un milion jumatate si am plecat cutrei carti:Cartea fiintelor imaginare de Jorge Luis Borges, Barbati care urasc femeile de Stieg Larsson siCartea aleanului de Leonard Cohen. Ultima data a fost in ianuarieChiar pe 15 caci iesisem in oras sa pun o floare la statuia lui Eminescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima data mi-am luat carti de 130 ron. dupa aia m-am cam abtinut (fiind eleva) de la multe lucruri. happy ultima carte care am luat-o e de Sartre. cartea mea preferata e iona (si e ieftina).winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai scumpa carte pe care am cumparat-o a costat 5 mil lei vechi ( asta prin 2003 ). Ultima cumparata, acum cateva zile..."Catedrala "de R.Carver (21, 9 ron). dar cred ca era la reducere.

| altul a răspuns:

Nu multi cartile nu sunt foarte importante pentru mine pot citi de pe net

| ioana08 a răspuns:

Pai nu stiu... daca imi place cartea si este interesanta nu cred ca m-as uita la bani... dar in unele situati mas uita la bughet iar dupa aia ...vad ce-mi port permite.happy

| bebelusha007 a răspuns:

Ultima carte cumparata e "Accidentul" de Mihail Sebastian si a fost doar 15 ron. iar in fiecare luna cumpar cel putin 2 carti de beletristica, dar difera destul de mult sumele de bani de la luna la luna. Oricum din punctul meu de vedere, e o investitite care merita. Deja se gasesc multe carti si online, asa ca cei interesati le pot citi pe calculator sau le pot scoate la imprimanta, dar pe mine nu ma atrage aceasta varianta.

| MYLENNE a răspuns:

Daca imi atrage destul de mult interesul.as da pana undeva la 150ron
ultima carte. dan puric - cine suntem