| denisTiky a întrebat:

Ce bicicleta full suspension recomandati la un buget de aprox 4000 ron? (Nu conteaza daca e sh sau noua)

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Cam putin 4.000 lei pentru o bicla noua full suspension cu echipare buna.
Cea mai ieftina tzoacla dar si buna la ce buget ai e cam asta:
4.300 lei
https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st900-s-275-id_8500764.html

Sh gasesti in banii aia desi nu recomand, dar ca brand bun:
Cannondale
Merida
Cube
Fusion
Giant

| denisTiky explică (pentru danbnz):

Am vazut si eu acel st900. Dar ma gandeam la asta: https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-560-s-275--id_8379043.html

De brandul Ghost ce parere ai?

| danbnz a răspuns (pentru denisTiky):

ST-900 are componente ceva mai bune decat ST-560
E buna si aia nu zic nu... depinde si de ce trasee ai de gand sa faci.
560 - are 2 foi, un plus in oras, un mix bun offroad/asfalt
900 - furca mai buna, echipare mai potrivita de trasee grele

Ghost - o nemtoaica solida, componente foarte bune, preturi decente

| nukeyly a răspuns:

La 4000 ron din start sh, nou si colorat n-o sa fie calitate, du-te pe 8x3 viteze(nu9x3 sau 12x), consumabile ieftine daca umbli de la 5-10000 km in sus pe an, cand o iei du-te cu un amic cunoscator asta e IMPORTANT sa ai cheie de masurat lantul atent la uzura pinioanelor, roti de 26 clasic nu 29, asta-i e marketing, daca vrei roti mari sa zbori atunci cursiera da nu-i viata de pe mtb.
Nu lua cadru de carbon(usor, scump, rigid si casant! de reparat mai greu), mergi pe cro-mo(ieftin, asta e elastic) sau alu(mai usor ca cro-mo, ieftin, asta e rigid deci o sa simti mai multe trepidatii in incheieturi), vezi un full xt nu full xtr daca-i pe shimano, mai sunt si piese bune de la Avid(sau daca mergi pe frane V musai sistem paralelogram si asta e mama lor: avid arch supreme), fox, rock shox, s-ram, Chris king etc, franele pe disc sa fie musai hidraulice nu mecanice de preferat cu 4 sau 6 pistoane pe disc 2 e pentru incepatori.

Pune-i kilomentraj(CAT EYE MITY 8 astea au viata lungaaa da greu de gasit) din prima zi(tine evidenta scrisa saptamanal), ia-i lant nou schimba-l la fiecare 1000 km si transmisia daca-i noua(angrenaj, pinioane, lant) o sa tina de te sperii,(asta nu-i bine pentru vanzatorii de piese), am o toagla(nr2 cadru alu) are pe ea 15000! km inca nu trebuie sa-i schimb transmisia(angrenaj pinioane? de ce. > 1000km/lant)
_Un lant de nou daca mergi pe el 2-3000 km, strici tot, de la 1500 km o sa inceapa sa scape la 2500 e bai(nu poti merge cu mai mult de 15kmh fara sa scape) la 3000 e zombie(acum depinde cefaci si cat vrei s-o intinzi). Si pornirile de pe loc sa fie treptate nu in forta cu fum de pe loc. Daca ai posibilitate sa intretii latul cu bai de sAu de oaie asta e mama ungerilor.

Acuma ca ai protectia munci la zi, oferta e mare, alege de la tine din judet. De la 1200 ron in sus de ai noroc poti prinde avioane de mtb.

https://www.olx.ro/......uspension/

https://www.olx.ro/......vens-full/