| OpreaSimonaAlina a întrebat:

Ce pot face pentru ca mama sa nu mai imi cumpere bustiere?
Am 14 ani si sanii mei sunt deja destul de mari (si mama o mai spune) pentru. ca sa pot purta sutien. Toate colegele mele poarta si, la ora de sport, in vestiar, ma simt uneori jenata de faptul ca eu nu port. Daca intru cu mama intr-un magazin de haine, mama intreaba automat daca nu vand bustiere. M-am saturat! Am incercat sa vorbesc cu ea dar nu ma asculta. Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| Turquoise a răspuns:

In primul rand cati ani ai? daca ai sub 13 ani chiar nu e indicatoh go on Asa imi facea si mie mama anul trecut. facusem 14 ani si ea ma freca la cap cu bustierefrustrated scuze de expresielaughing pana la urma mi-am luat eu un sutien.nu stiam nici cum trebuie sa fie si l'am luat pe cel mai mic [fiind fooaarte dotatahee hee. acum stiu dc se uita vanzatoarea asa la mine:-s]. cand a vazut a comentat putin.am comentat si eu ca era sutienul prea mic. apoi mi-am mai luat unulove struck si nu a mai zis nimicdevil acum imi ia ea toate culorile

| Alexandra. a răspuns:

Iti poti cumpara tu. Cere-i bani sa-ti iei ceva si gata.

| A_5617 a răspuns:

Spune`i mamei tale ca rad colegele de tine.thinking

Spune`i ca te`ai saturat sa te simti jenata ca nu porti sutien, si colegele tale poartathinking

Si incepi si uh sa plangibatting eyelashes

Bafta:*

Răspuns utilizator avertizat
| andreeasim1 a răspuns:

Spune-i ca te dor sanii cand alergi, cand mergi, cand cobori scarile! Asta merge!

| KellyGreen a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu te simti bine in bustiere si ca nu mai esti un copil imi dai funda daca merge?

| iuli a răspuns:

Cred ca ea nu vrea sa accepte faptul ca tu cresti.
Comunicarea e cea mai buna solutie. Mai incearca sa vorbesti cu ea. Spune-i ca te pune intr-o situatie jenanta in vestiar.

Daca tot nu vrea sa iti ia un sutien, mergi singura la un magazin si ia-ti din banii tai. Sunt la 35-40 de lei, de calitate foarte buna, insa sunt si mai ieftine, cam la 20 de lei.

| Lolittaa a răspuns:

Du-te si ia-ti un sutien afla-ti marimea de pe http://www.noifetele.ro/yourbody/braguide.php si nici vorba de 40 de lei un sutien gasesti unul destul de frumos la 8 lei cred ca daca cauti putin mai mult gasesti si la 5 lei ca decat sa dai 40 de lei pe un sutien mai bine ramai la bustiera

| bianka_6461 a răspuns:

Cand mai te intreaba de bustiere, spune-i brusc ca nu mai poti purta. o sa inteleaga. sau profita de un mom cand sunteti voi 2 singure si spune-i treaba asta. incearca si o sa vezi ca o sa mearga. succeswinking

| Zuuuuz a răspuns:

E mai bine sa porti bustiera decat sutien.pentru ca sutienul iti strica musculatura sanilor.si ii face sa se lase.nu stiu uitate odata la colegele tale care poarta sutien sa vezi cat sunt de lasati sanii fata de ai tai.Am fost la control la medicul meu de familie si cand m-a controlat mi-a zis ca "eu nu port sutien?" si i-am zis ca nu.si mi-a raspuns ca bine fac ca am sani foarte frumosi si sa nici nu port.deci ti-as recomanda sa faci acelasi lucru.si crede-ma am 17 ani.

| Stardust_8913 a răspuns:

Ei bine, eu mi-am cumparat singura primul sutien, si mama l-a vazut accidental in dulapul meu, si nu mi-a spus nimic. Si ea obisnuia sa aiba aceeasi problma din cate se pare ca si mama ta.
Ai putea sa faci tu primul pas si sa te duci sa-ti cumperi, astfel va realiza ca te-ai maturizat si corpul tau de altfel s-a schimbat. ^_^

| bkmad a răspuns:

Poate pe mama ta nu o intereseaza parerile colegelor si cat de jenata poti fi daca este o fire dura si astfel iti poti cumpara si ii spui:mama este decizia mea si cred ca este timpul sa ma mai asculti si pe mine din cand in cand. Dar parerea mea este ca mai bine nu porti nimic cand afara este cald pentru ca o sa ajungi ca sanii sa ti se lase si vei avea dureri! Nu acum mai tarziu!