| DanielDanny a întrebat:

Consideri ca daca aproape toti colegii copilului tau au un brand de telefon, trebuie neaparat sa ii iei si lui acelasi brand, ca daca nu o sa se faca "misto" de el indiferent daca a costat mai mult sau e mai performant decat al colegilor!

Sau il inveti ca brandul e doar o fatada, si ca ar trebui sa fie recunoscator pentru ce are, ca nu brandul il face pe om si ca trebuie sa fie indiferent la rautatile celorlanti?

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine naiba face misto de un brand, unde naiba traiti? mutati-va in civilizatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca daca toti colegii copilului au Samsung nu inseamna ca trebuie sa ii iau si eu Samsung. Ii iau iPhone ca e mai bun. big grin

| Anuket a răspuns:

Telefoanele, ca și pc-urile de altfel, trebuie luate corespunzător nevoilor pe care le ai, iar brandul nu este una dintre ele. Mulți însă sunt înclinați să aleagă ceva cu potențial mai mare decât ar avea nevoie, pentru un moft sau hobby.

| Simpatic a răspuns:

Banuiesc ca e vorba de Apple, ca in Romania iphone a ajuns ca un fel de VW, adica brandul melteanului de rand care daca are nu are bani face imprumut si tot isi cumpara.
Chiar daca unii o sa ma urasca consider ca atunci cand e vorba de iphone foarte mult se da pe brand si nu pe tehnologie de acolo si preturile astronomic de mari si cu toate astea lumea cumpara.
Ca si aspect mie imi place mult iphone 12 max pro dar nu as da peste 7000 de lei pe un tel si chiar mi-l permit, dar sunt altii care nu au o chifla in burta se duc fac rate si il cumpara plodului lor.
Oricum nu cred ca copii din clasa copilului tau au toti iphoneuri de 7000 de lei, dar s-a creat un fel de mit cum ca daca nu ai un model de rahat de la Apple nu ai fi om, esti sarac etc copii prosti si inculti din ziua de astazi, rautaciosi si avizi de bullying.
Daca nu era vb de Apple se aplica teoria si pentru alta marca ca treaba sta cam la fel, dar eu stiu ca pustimea din ziua de azi pune accent pe iphone, desi noi aia mai "in varsta" punem accent pe telefoanele cu android ca ofera mai multe!
Iar un telefon cu android gama de varf zic eu ofera o performanta mai mare decat un iphone gama de varf raportat la pret-calitate. Deci cu alte cuvinte un Samsung de 5000 de lei este peste un Apple de 7000 de lei, diferenta de 2000 zic eu ca e imaginea si lacomia acestei societati Apple; aceeasi lacomie pe care o gasim si la laptopurile lor si la sistemele all-in-one, peste tot.

| Alice270246 a răspuns:

Desigur a doua variantă. Trebuie să îți înveți copilul de acum că trebuie să fie recunoscăor și că nu brandul de telefon sau orice altceva e important. Părerea mea e să îi cumperi ce telefon își dorește sau consideri tu că e bun chiar dacă e de un alt brand, pentru că nu are importanță.
_________________
Dacă răspunsul meu te-a ajutat, sau ți-a plăcut, apasă pe fundă pentru a marca acest lucru.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O timpenie mai mare ca asta nu am auzit! Ii iau ceva la juma' de pret mai bun ca mizeriile alea de brand, simplu. Si o invat si cum sa ii umileasca pe aia ca ea poate sa faca chestii pe care ei nu pot...

| Bosca_Robert_1999 a răspuns:

Daca colegii lui fac mișto de el pentru că nu are un vrând de telefon, nu cred ca ai vrea că copilul tau sa fie la fel că ei.
Nu cred că ar trebui sa îi iei același brand de telefon pentru că poate și el va începe sa facă mișto de alții.
Ce cred că ar trebui sa faci este sa ai o discuție motivationala cu el și daca colegii lui continua să îl ia la mișto sau mai rău, sa ai o discuție și cu ei sau cu părinții lor.

Nimeni nu ar trebui sa facă ceva doar pentru că "prietenii" lui fac același lucru.

| DanielDanny explică (pentru Simpatic):

Nu e vorba de iPhone, Dar s-a creat acolo un fel de cult al telefoanelor Samsung ca daca n-ai Samsung e vai de capu tau!
Copilu (E vorba de nepot) mai e si cam nataflet, adica ii pasa prea mult de ce zic altii, si nici nu stie sa se bucure de ce are!

Am fost cu el si i-am luat un Motorola care sincer mi l-as fi luat si eu daca aveam bani! El vroia Samsung si uite care era diferenta! Samsung era cu 18lei mai scump, dar Motorola avea memoria de stocare dubla 64Gb si memoria ram de 4Gb cand la Samsung era 3gb! In rest toate cam la fel!

| Simpatic a răspuns (pentru DanielDanny):

Deci variaza de la scoala la scoala si de la clasa la clasa.
O prostie, nu stiu cine ii invata astfel de chestii, o fi ceva viral, caci pustimea din ziua de azi este spalata pe creier de catre alti alienati care se numesc influenceri, si cum astia sunt de prin afara majoritatea si daca mai au si parinti cu bani, iata ca reusesc sa creeze adevarate polemici...
Pe vremea cand eram eu boboc la liceu de exemplu nu exista cultul asta "care are telefon mai tare", toti aveam niste de astea simple cum era pe vremea aia, si nici nu faceam misto de cei care aveau telefoane cu afisaj alb negru noi cei cu telefoane cu afisaj color (daca va mai aduceti aminte happy ), acum se pare ca lumea s-a schimbat mult dar nu in bun simt...
Pustii numai invata ca nu au de ce, mamele lor care sterg mosii la fund prin afara si tatii care lucreaza la animale sau in contructii le trimit bani in tara si cumpara odraslelor tot ce este nevoie, ploduri care numai sunt trasi la raspundere cand nu invata sau cand fac boacane; noi (generatia mea) aveam morcovul in fund cand luam o nota proasta in teza sau cand faceam aiureli si era sedinta cu parintii, aveai o mare teama sa nu fii batut acolo de fata cu toata lumea de catre parintele tau...ce rusine si ce respect mai au dracii astia in ziua de astazi? toti is niste vlajgani de peste 1, 80 m (de la puii cu steroizi pe care-i mananca), toti is mari iubitori de gadgeturi dar niciunul nu stie programare sau IT&C nici la nivel incepator, toti sunt nerusinati, nu au respect fata de batrani si fata de nimeni.
Si inainte sa comenteze careva eu sunt generatia 90 deci nu-s nici comunist si nici batranwinking

| DanielDanny explică (pentru Simpatic):

Primu meu telefon a fost un BOSCH cu antena, la 16 ani si pe urma un Sony eriscon, acu vreo 10 ani mi-am luat un HTC pe care si acum il folosesc! Acum toti vor telefoane performante "...ca asa are si Flocinel, colegu meu de clasa!"

Nepotu meu nici nu stie, in clasa a 8a sa isi caute pe google subiecte sa isi faca temele, sa invete ceva nou, ma intreaba pe mine ceva, eu caut pe google si cand ii dau raspunsu "Waa, ce destept esti, mersi!" xD

| Anuket a răspuns (pentru DanielDanny):

În general copiii își laudă mult telefoanele, iar ceilalți pun botul și își doresc și ei cele mai performante telefoane. Ai ales bine, îl folosește și îi trece mâhnirea.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Evident! Copilul va avea tot timpul cel mai bun telefon, cel mai bun calculator, și cea mai mișto mașină, asta evident dacă merită!

| DanielDanny explică (pentru Anuket):

Am ales bine, dar mucosul a doua zi a fost la ma-sa si a facut un scandal urias, si ea ca sa scape de el au fost si l-au returnat si ia luat un Huawei care e "Aceasi Marie cu alta palarie" mult mai scump, bateria e doar 3340 in loc de 5000 cum avea Motorola! poate doar camera e mai buna!

De fata cu mine era, "da imi place, hai sa ii cautam si husa, hai sa ii cautam si protectie, cea mai scumpa..."
Vai e capu lui, toate astea doar pentru ca era facut de Motorola si nu e firma buna si nu-i cunoscuta!

Bine ca si-a luat Huawei care e banat in multe tari din cauza problemelor de securitate ce sa zic, e foarte fericit acum!

| Anuket a răspuns (pentru DanielDanny):

Îmi pare rău. De asta nici nu mai dau sfaturi, lumea(nu doar copiii) tot cea vrea ea își ia. Huawei mie mi-a stors nervii, nu mai iau.

| xerxes1 a răspuns (pentru Simpatic):

Daca nu ai avut in viata ta Iphone de ce tii neaparat sa dai sfaturi?
La fel si cu masinile esti zero la mecanica dar o tot dai cu sfaturi de cele mai multe ori gresite care iti reflecta gandirea ingusta.

| FantasyBoy a răspuns:

Masi fericiti, mult mai fericiti eram noi in anii `80...cel mult un radio RIC sau Iris(si mai bine ar fi fost daca nu le-am fi avut nici macar pe alea!).

| Simpatic a răspuns (pentru xerxes1):

Alt frustrat care ma comenteaza aiurea, deja trebuie sa va ignor. Cand mm te-ai priceput tu la masini? ce masina ai avu tu in afara de caruta?
Daca as sti in ce viata mizera traiti in viata de zi cu zi m-ar apuca scarba.