| elette a întrebat:

Cum sa-mi aleg bicicleta? La ce sa fiu atenta?

6 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

In primul rand fii atenta la şa.
http://www.funlink.nisi.ro/articol.php?articol_id=1

lolita
| lolita a răspuns:

Ce fel de bicicleta vrei? de plimbat pe strada sau de interior pentru exercitii?

| sigmanet a răspuns:

In primul rand la schimbatoare. Bine ar fi sa fie Shimano.
Daca nu vrei sa faci muschi la maini, atentie la cadru, sa fie din aluminiu.
Cum nu cred ca o sa te dai prin munti cu bicicleta, atentie si la cauciucuri sa nu fie foarte profilate si groase

| hugin a răspuns:

Sa fie usoara, sa aiba frane bune. In rest conteaza mai mult pentru ce doresti bicicleta si suma care vrei sa o dai pentru bicicleta (calitatea costa)

| IoanadArh a răspuns:

Intai te gandesti pentru ce o vrei, eu am una de fete, foarte supla, de oras dar pentru bucuresti nu e ok, cu ce gropane si borduri aiurea sunt. iti recomand una care sa aiba oaresice suspensii.

in functie de buget, poti gasi absolut orice.

daca nu ai un buget ff mare si totusi vrei ceva bun, exista pe net variante second-hand ff ok. daca esti convonsa ca o vei folosi multa vreme, ia-ti una buna si investeste in lanturi (daca esti din bucuresti) laughing

pentru mine de ex, a fost important sa aiba cos. una din deliciile de a avea bicicleta este sa merg la piata sa umplu cosul cu fructe/chestii pentru salate yummy happy

| bobby_9573 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti alegi stilul de "dat". Sa identifici la ce o vei folosi. Acum exista multi producatori buni ( Sram, Avid ) de piese. Shimano face produse de la f ieftine ( si nu neparat bune ) pana la f bune. DEci doar marca nu asigura calitatea.
UIte aici ceva biciclete destul de specializate si organizate pe stilul de "dat" ( stanga la filtrare "TIP BICICLETA" )
http://www.shoph2o.ro/biciclete/biciclete-complete/