| morfeo a întrebat:

Cum se procedeaza cand comanzi ceva din Danemarca sau Olanda in Romania? Sunt mai multi curieri care preiau comanda? Sau in fiecare tara pe care o tranziteaza o preda altui curier? Poate imi explica cineva

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un curier este o firmă de expediții, un fel de poștă. Astfel fiecare firmă are modalitățile lui de a transporta peste granițe o marfă, organizate din timp.

| relian a răspuns:

Curierrii exista doara in RO laughing din alte tari vin cu firme ce se ocupa cu asa ceva,deci cu posta cum zic oamenii.
Si curierii astia tot pentru cineva lucreaza,deci tot un fel de posta este,doar ca nu este aia de stat,si nu duc scrisori,mai mult pachete,ceva gen Fedex si late companii de genul asta.

In RO de abia este la inceput serviciile astea ca privati,ori de cativa ani mcu timpul or sa creasca si banui ca oamenii vor vorbi dupa folosind numele unei firme.
De exemplu daca lucrezi la Fedex sau la USPS,pai aia nu-i numesc oamenii curieri,oamenii vorbesc a venit pachetu cu fedex sau ce firma ma este,ala ce til aduce este lucrator la aia,angajat la aia,ori lucreaza in asociatie cu ei.
Nu stiu de ce romanii numesc persoanele care aduc pachete curieri laughing, deci acu mai nou nu le mai zice postas, sau denumirea aia era pentru ziare si scrisori.

In sf deci din oalanda si de unde mai intrebi tu vine cu o alta companie care se ocupa cu asa ceva. Ajung in RO la o locatie anume, apoi de acolo le ridica asta ce zici tu curieru, dar si asta e tot angajatu cuiva, dar probabil oamenii nu stiu exact a cui firma sau cum se numeste acea firma.

Deci curierii astia nu il chemi tu el neangajatul nimanui si iti duce tie pachetul pentru 3 lulele de bani laughing ei is angajatii unei companii, exact cum venea poastasu pe vremuri, acu nu le mai zice poastasi le zice curieri, te doare mintea laughing

| Wr3nch a răspuns:

Depinde daca ai livrare prin curier sau posta.

| morfeo explică (pentru Wr3nch):

De curier zic. Ca nu cred ca e unu singur care conuduce din Dabemarca pana in Romania