| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva îmi trimite un plic sub forma de scrisoare prin poștă trebuie sa plătesc? Nu mai țin minte parcă cineva mi-a spus odată că la scrisori vine și repede și nici nu plătesti transport

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

De cele mai multe ori, costurile de livrare sunt suportate de expeditor.
Pentru o simpla scrisoare sau vedere de la mare, nu ai ce costuri sa suporti ca destinatar.
Atunci cand ai un colet cu o valoare mai mare, care e interesul tau, abia atunci trebuie sa platesti taxele de livrare, daca expeditorul nu te anunta ca livrarea se face fara costuri din partea ta.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică n-ai mai primit niciodată nici un plic sub nici o formă, niciodată?

| Elena9328 a răspuns:

Nu plătești nimic
Am primit și eu odată de la mare o scrisoare.