| BilaRomânească a întrebat:

Daca comand un produs de pe aliexpress cu valoare sub 10 euro acesta va ajunge direct acasa sau macar la posta romana din satul meu? Sau trebuie sa ma prezint la posta vamala? Stiam, din auzite, ca un colet sub 10 euro din strainatate poate fi trimis direct acasa.

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Din CE vine la posta din oras de la tine, din afara UE la posta vamala.
Poti fi si alte aiureli in pachet, acolo il desface si verifica continutul.

| xerxes1 a răspuns:

"Stimate client,
Intrucat in ultima perioada au existat intarzieri in prelucrarea trimiterilor postale extracomunitare intrate in tara inainte de 1 septembrie, iar in spatiul public au circulat informatii contradictorii despre modalitatea de distribuire a trimiterilor simple din aceasta categorie, dorim sa va facem cunoscute urmatoarele:
- urmare adresei Directiei Generale a Vamilor din data de 11.08. 2017, toate trimiterile postale extracomunitare au trebuit indrumate catre oficiile cu asistenta vamala, in lipsa posibilitatii Postei Romane de a furniza in format electronic datele solicitate de autoritatile vamale, cu scopul efectuarii analizei de risc si controlului in vederea acordarii liberului de vama la nivelul BSI Bucuresti.
- in consecinta, Posta Romana a luat masurile necesare, astfel incat incepand cu data de 24.08. 2017 toate trimiterile postale extracomunitare simple (cele care nu au cod AWB standard de forma XY123456789ZW si care nu pot fi urmarite in Track&Trace), avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro), ai caror destinatari sunt persoane fizice cu domiciliul in intreaga tara sunt inregistrate electronic la nivelul Biroului de Schimb International intr-o aplicatie dedicata a Postei Romane, borderoul fiind emis electronic si putand fi prezentat autoritatii vamale zilnic. Borderourile cuprind toate informatiile solicitate de catre autoritatea vamala, astfel incat reprezentantii acesteia sa poata acorda liberul de vama la nivelul BSI, trimiterile ce primesc liber de vama putand fi indrumate apoi catre oficiile postale ce apartin adresei de destinatie
- prin urmare, incepand cu data de 01.09. 2017 trimiterile postale extracomunitare simple avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro) sunt indrumate pentru distribuire prin oficiile din cartier, dupa ce in prelabil au primit liber de vama.
Totusi, masura de directionare a tuturor trimiterilor extracomunitare catre oficiile cu asistenta vamala a generat solduri mari care s-au acumulat in perioada 11-31.08.2017, fapt ce a cauzat aglomeratii in oficii, ingreunarea si intarzierea prelucrarii si livrarii trimiterilor.
Limitarile la nivel de personal au putut fi depasite partial prin suplimentarea cu salariati postali in oficiile cu asistenta vamala, insa, in ciuda eforturilor considerabile depuse, viteza de prelucrare si livrarea soldurilor de trimiteri extracomunitare nu s-a putut realiza in ritmul dorit de clienti si de personalul din oficii.
Va rugam sa acceptati scuzele noastre pentru neplacerile cauzate si va asiguram ca depunem toate eforturile pentru lichidarea stocurilor de trimiteri extracomunitare la nivel de oficii cu asistenta vamala, in cel mai scurt timp cu putinta, pentru a reveni la normal.
Totodata, precizam ca in etapa imediat urmatoare Posta Romana va dezvolta o aplicatie informatica dedicata ce va permite ca si trimiterile extracomunitare inregistrate (cele care au cod AWB standard si pot fi urmarite in track&trace) sa urmeze acelasi proces de prelucrare in vederea acordarii liberului de vama la nivel de BSI, si sa poata fi directionate catre oficiile care deservesc adresa destinatarilor, si nu la oficiile cu asistenta vamala.
Va multumim pentru intelegere."

| FakeJoker a răspuns:

Nu conteaza de unde vine, chiar si de pe marte, daca e sub 10 euro va ajunge la posta locala, implicit la tine acasa, orice peste 10 euro ajunge la vama.