| DomnulMuratura99 a întrebat:

Daca cumpar ceva in rate trebuie sa platesc la inceput un avans? adica nu pot sa incep sa platesc direct rata? caci avansul ala ar fi cam mare si nu.mi permit

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este creditul de la Cetelem. Este in 60 de rate. Nu platesti avans dar este dobanda de 19% si dobanda anuala efectiva 21%. asta inseamna ca in loc de 4400 vei plati 6279 lei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de politica fiecarui magazin dar, de regula, trebuie sa platesti un avans si restul pretului in rate. Poate te intelegi cu ei sa platesti un avans mai mic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca iei de la DIGI, da. In rest, majoritatea magazinelor nu cer avans. N-ai spus cum vrei sa iei in rate si de la ce magazin. Cardurile de cumparaturi au de obicei rate egala fara avans.

| DomnulMuratura99 explică (pentru Salontanul):

De la flanco, iphone 7plus e 100lei/luna in 60 de rate, dar avansu banuiesc ca e peste 10mil

| Salontanul a răspuns (pentru DomnulMuratura99):

Am uitat sa spun ca vei avea o rata lunara de 104, 65 lei lunar in rate egale.

| DomnulMuratura99 explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos pentru ajutor

| Salontanul a răspuns (pentru DomnulMuratura99):

Multumesc si eu!

| Salontanul a răspuns (pentru DomnulMuratura99):

Da. Este creditul de la Cetelem. Este in 60 de rate. Nu platesti avans dar este dobanda de 19% si dobanda anuala efectiva 21%. asta inseamna ca in loc de 4400 vei plati 6279 lei.