| Roberrt21 a întrebat:

Daca fac un credit la Altex in valoare de circa 3500 ron pentru sa imi iau un laptop platesc si dobânda? Sau plătesc doar acei 3500?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Altex vinde produsele si incaseaza contravaloarea lor.
Daca vrei sa platesti in rate, atunci careva banca iti acorda un credit si achita produsul vanzatorului.
Tu duci produsul acasa, il folosesti, iar plata o faci lunar BANCII. Fiind un credit pentru uz personal, in fiecare luna vri plati rata scadenta + dobanda stabilita + comisionul lunar calculat.

In cazul tau, daca-ti cumperi laptop-ul astazi si platesti ratele timp de 2 ani, atunci vei plati in total cca. dublul pretului de cumparare, DAR laptop-ul va avea deja valoarea mult scazuta (pana la terminarea ratelor).
Valoarea contabila a unui calculator (cu amortizare normala), dupa 3 ani devine 0 lei.

| sierra1 a răspuns:

Dacă scrie in contract dobândă zero, aia e, altfel citește atent ce semnezi

| mihai69 a răspuns:

Altex nu este nici bancă, nici IFN - deci NU faci credit la ei, ci la o instituție legal îndreptățită să acorde împrumuturi.
Condițiile acordării acelui împrumut (costuri, taxe, dobânzi etc.) le afli de la reprezentatul firmei care îl oferă (bancă sau IFN) înaintea semnării contractului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Altex făcea ratele prin Credex, dobânda e mărișoară. Pentru 1250 de lei în 6 luni, am plătit 1500 de lei în total.
Dacă ai un card de credit/cumpărături, vei plăti dobândă mai mică, ori deloc.

| LazyMotan a răspuns:

Salut, da platesti dobanda, poti sa nu platesti achizitionand cu un card de cumparaturi.