| originalcastiel a întrebat:

Daca imi cumpar ceva de pe tocmai.ro si primesc produsul prin posta, dupa ce am primit produsul banii ii trimit din respect, incredere si din astea sau posta ma obliga?
nu imi raspunde cu o intrebarewinking

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e vorba de banii de transport. daca expeditorul a completat in formular ca produsul va fi platit ramburs, posta s-a angajat ca nu iti va da produsul pana nu platesti suma precizata de expeditor, suma pe care posta i-o va da lui. Astfel, produsul, cat timp e la posta, este al expeditorului. Tu ai doua variante: cumperi produsul, adica dai banii si posta iti va da produsul si vei deveni nou proprietar sau refuzi sa platesti produsul si, in aceste conditii, posta il va returna proprietarului sau, adica expeditorului (care va plati taxa de transport, taxa care cuprinde si serviciul ramburs facut de posta). Deci nu vai primi produsul de la posta pana nu platesti costul impus de expeditor si pe toata durata cat se va afla la posta, produsul nu va fi al tau ci al expeditorului. Citeste in dictionar ce inseamna ramburs si vei intelege mai bine. Posta are doua responsabilitati: prima: sa platesti tu contravaloarea produsului inainte sa-l primesti si a doua: sa platesti costul transportului (daca nu l-a platit expeditorul).

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei plata se face ramburs, adica posta nu iti d coletul pana nu platesti. Intai platesti si apoi primesti pachetul.

| originalcastiel explică (pentru Brigaela):

Formulare un pic gresita.straight facebanii pe transprt, adica banii care apartin postei am de gand sa ii platesc, era vb de banii care ii apartin destinatarului, adica contravaloarea produsului

| originalcastiel explică (pentru Brigaela):

Asa se duce teapa meahee hee)
GLUMESC, mersi pentru raspunsul rapid si clarwinking

| Brigaela a răspuns (pentru originalcastiel):

Nu e vorba de banii de transport. daca expeditorul a completat in formular ca produsul va fi platit ramburs, posta s-a angajat ca nu iti va da produsul pana nu platesti suma precizata de expeditor, suma pe care posta i-o va da lui. Astfel, produsul, cat timp e la posta, este al expeditorului. Tu ai doua variante: cumperi produsul, adica dai banii si posta iti va da produsul si vei deveni nou proprietar sau refuzi sa platesti produsul si, in aceste conditii, posta il va returna proprietarului sau, adica expeditorului (care va plati taxa de transport, taxa care cuprinde si serviciul ramburs facut de posta). Deci nu vai primi produsul de la posta pana nu platesti costul impus de expeditor si pe toata durata cat se va afla la posta, produsul nu va fi al tau ci al expeditorului. Citeste in dictionar ce inseamna ramburs si vei intelege mai bine. Posta are doua responsabilitati: prima: sa platesti tu contravaloarea produsului inainte sa-l primesti si a doua: sa platesti costul transportului (daca nu l-a platit expeditorul).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti ridica coletul (daca l-a trimis contra ramburs) daca nu platesti. Daca a uitat sa puna ramburs poti sa-l iei linistit si daca vrei trimiti banii daca nu, nu. Nici nu te poate da in judecata.

| djdani2010 a răspuns:

Nu iti da produsul daca nu dai banii happy

| HaKa93 a răspuns:

Posta te obliga sa platesti produsul, astfel nu il primeste daca nu dai banii pe el. asta se numeste plata in rambust

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Dincolo de sait iti garantez ca sa iei fara sa platesti e furt.Nu e prea mult treaba saitului dar ala cheama politia daca vrea. Saitul se acupa doar cu partea cu anunturile.

| originalcastiel explică:

E vb de contravaloarea produsului, nu de banii pe tansport ai postei