| Cristi9025 a întrebat:

Daca vreau sa cumpar ceva de pe Amazon.de, un produs de 179, 24 euro, va trebui sa platesc vreo taxa vamala sau TVA sau ce va trebui sa platesc in plus si cam cati euro ar trebui sa dau in plus? Si trebuie neaparat daca comand sa am banii in euro 200 euro sau pot si in lei?

4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Ar fi indicat sa ai banii in euro si da, vei fi nevoit sa platesti o taxa.Depinde de obiect. Daca va fi greu de adus va fi o taxa frumusica, daca nu, ai scapat.(dar cred ca poti gasi si in tara acel obiect ca sa nu platesti atat de mult)

| Cristi9025 explică (pentru Samariteanul):

E o placa video (rx 570) care la momentul actual nu e nicaeri in Romania si nu are mai mult de 1kg. Cum pot sa aflu cat ar costa sa o aduca in Romania din Germania?

| Samariteanul a răspuns (pentru Cristi9025):

Aici nu stiu ce sa zic.Cauta un site german de vanzari(sigur sunt) si cauta-ti placa video acolo.

| Cristi9025 explică (pentru Samariteanul):

Pai de pe site-ul amazon.de. Am scris si in "intrebare"