| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane cumpără anumite produse, în special unelte, jucării, îmbrăcăminte din supermarket ca mai apoi să le vândă la un preț mai ridicat pe site-urile de specialitate?
De exemplu, am văzut unele jucării care sunt la promoție într-un supermarket (nu dau nume ca să nu-i fac reclamă) pe un site unde se vând produse (din nou, nu dau nume) proaspăt achiziționate, cu etichetă cu tot, vândute la un preț mai scump.
Chiar nu-i înțeleg pe acești oameni, la ce să achiziționezi produse din supermarketuri/magazine care sunt în promoție și se achiziționează accesibil și ieftin cu puncte bonus și talon și să le vinzi apoi mai scump pe site-uri?
Care-i logica în toată treaba asta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu simți nimic din logica lor? Cumpăr ieftin și vând scump se numește de 10000 de ani, comerț. Diferența de preț rămîne logic în buzunarul lor.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Așa și, de ce aș da eu 45 de lei pe o jucărie, preț întreg, când pot să dau doar 14 lei direct din supermarket cu talon și puncte bonus?
E valabil și pentru alte produse.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că există preț și valoare. Între ele există o diferență. Mai citește.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oare care o fi logica?

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul logic este unul singur si anume : activitate de COMERT.
Ai auzit de magazinele ''METRO""? Presupunand ca DA, ai macar idee care este scopul si rostul acestui tip de unitate de comert? big grin

| doctorandus a răspuns:

E capitalism, specula nu e ilegala.

Daca le merge afacerea, bine. Daca nu, ei dau faliment.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca exista mereu prosti pe spatele carora sa faca bani... nu cauta logica in combinatiile astea. Romanu' e cu combinatia in sange.

| gabicoo a răspuns:

Profitul e logica în toată treaba asta!

| Invictusman a răspuns:

Am observat și eu asta când unii cumpărau blugi la promoție sau adidași și ii vindea la prețul lor inițial rolling on the floor și cu telefoane se fac de astea, adică bișnițarii și multe altele, se numește bisniss

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Adineauri am văzut o șapcă originala de la jordan noua la prețul de 90 de ron și alta șapcă la fel, același model la 300 de ron laughing
Combinatozauri Romanii ăștia rolling on the floor

| Mirel4412 a răspuns:

Oare tu care crezi ca e logica? Asta se numeste bisnita, si in cazul legumelor si al fructelor e ilegala. Castiga bani. Atat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mirel4412):

Nu e deloc ilegală, dacă îți plătești impozitul pe venituri.

| isemilia a răspuns:

Pastreaza profitul.