| bPm a întrebat:

Dintre un laptop la mana a 2-a si o tableta de la altex nou nouta. (mai exact asta http://www.altex.ro/......-negru-alb ) ce sa aleg? Eu as vrea pentru o zona rurala pentru messenger facebook sau cate un search pe goagle :). Funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
| ALEX2402 a răspuns:

Uite un laptop perfect pentru tine( facebook, mess si pentru alte chesti de socializare) : http://www.altex.ro/......0-free-dos

17 răspunsuri:
| WPP a răspuns:

Tableta are sistem de operare android iar conectica la net este doar pe WiFi, pe cand lapropul are un sistem de operare cu foarte multe posibiliti si conectica la net poate fi si prin cablu. Acum ramane sa te gandesti si pentru viitor ce ti-ar fi mai util pe viitor cand iti vei extinde zona "messenger facebook sau cate un search pe goagle" si sa pui si asta in balanta.

| bPm explică (pentru WPP):

Deci ca sa iti spun verde in fata..nu ai zis nimica prin raspunsul asta pe care eu sa nu stiu..deci mai bine nu scriai.

| WPP a răspuns:

Se pare ca nu intelegi ce am vrut sa zic dar iti voi detalia: cu tableta desi e o generatie mai veche vei putea sa o folosesti strict pentru "messenger facebook sau cate un search pe goagle" si atat! in schimb cu calculatorul (ce a zis si "ALEX000000001") vei putea sa faci mult mai multe atata timp cat are o configuratie decenta si e functional.

| ALEX2402 a răspuns:

Dacă acel laptop merge bine, atunci ia-l... În rest tableta aia nu ți-o recomand deloc happy

| bPm explică (pentru ALEX2402):

De ce poti sa argumentezi?

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

Întradevăr, acea tabletă are calități slabe și asta poate aduce la mișcarea mult mai lentă plus că nu poți face atâtea pe o pagină tip mobil cum poti face pe o pagina web de calculator

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

Iar dacă mi-ai putea da mai multe detalii de laptop ți-aș putea spune cât de bun îi

| bPm explică (pentru ALEX2402):

Inca nu m-am decis ce laptop vreau sa imi iau.Dar as prefera unu pana in 13 milioane. oricum am sa merg la prietenul meu care are laptop-uri si sa vad ce are..si cu cat le da. Daca vrei sa te uiti pentru mine pe un laptop pana in 15 milioane ..mai bine atat..Iti voi da Fundawinking

| bPm explică (pentru ALEX2402):

Uite m-am documentat despre leptopul asta dar am gasit o alta sugestie: http://www.altex.ro/......hics-linux E? Ce zici?

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

Nu ii mare diferenta, numai procesorul care sunt cam echivalenti, iar cel aratat de mine are 500 GB

| bPm explică (pentru ALEX2402):

4 gb ram fata de 2 gb deci dublu.iar la partea de Hard Drive..nu imi trebuie chiar asa mult.500 ma descurc si cu 350

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

Întradevăr, nu am observat diferența de ram, dacă iei laptopul care l-ai ratat tu să-l duci la cineva să schimbe windowsul în xp

| bPm explică (pentru ALEX2402):

De ce l-as schimba in XP? pot sa fac asta si acasa.

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

Laptopul pe care mi l-ai aratat vine cu sistem de operare linux, iar tu cred ca lucrezi pe windows
Dacă ști cum să schimbi sistemul de operare atunci să o faci dar să nu pui windows 7 pentru ca acel laptop nu poate sa suporte atâta (deci recomand windows xp)

| bPm explică (pentru ALEX2402):

A nu e problema.pot lucra pe orice windows. fara virusi sa fiewinking

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

La inceput nici un sistem de operare nu are virusi big grin

| bPm explică (pentru ALEX2402):

Stiam laughing dar pot lucra pe orice windows pana cand ajung virusii in ecuatie. cand apar ..ma enervez si trebuie sa il bag din nou si blah..blah

| ALEX2402 a răspuns (pentru bPm):

Uite un laptop perfect pentru tine( facebook, mess si pentru alte chesti de socializare) : http://www.altex.ro/......0-free-dos