| Valkyr a întrebat:

Doresc sa achizitionez componente pentru un PC nou de pe Amazon.de si sunt curios daca a facut cineva acest lucru de curand.

Ce as dori sa aflu:
1)Valoarea taxei postale.
2)Cat a durat pana a sosit coletul.
3)Toti cei care vand produsele si specifica faptul ca livreaza international, livreaza si in Romania sau au o anumita lista de tari in care isi livreaza produsele?
4)Ce dificultati ati intampinat.
5)Daca primesc o componenta defecta, voi fi nevoit sa o returnez la Amazon sau la cei de la care am cumparat?

Multumesc anticipat happy

3 răspunsuri:
| mariusflorin90 a răspuns:

Salut Valkyr de ce nu ai incercat sa mergi la un service autorizat pe undeva?;-)

| Valkyr explică (pentru mariusflorin90):

Pentru ca piesele la noi sunt mult mai scumpe iar unele rare/inexistente. De as reusi sa il cumpar din Germania m-ar costa 1200 euro in total ( teoretic ) iar in Romania 1350 pe DCShop si ~1400 euro pe PCGarage. Daca as merge la un dealer sau un magazin crede-ma ca m-ar ajunge la 1400-1450 chiar 1500 euro, m-am mai interesat la dealeri, serviceuri, etc. si am realizat ca voi plati mai mult pentru niste piese care nu au cum sa coste atat.

De exemplu 3770k costa 13mil in Germania iar la noi de la 15mil in sus. Daca transportul va costa 10 euro si vor ajunge in 5-6 zile, sunt deja in castig cu 2mil. Nu ti se pare o afacere buna?

| mariusflorin90 a răspuns (pentru Valkyr):

Aa in cazul acesta daa ai dreptate;-)