| Darius123456 a întrebat:

E legal sa importi telefoane ieftine din china si sa le vinzi in Romania la pret dublu?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De fapt aici sunt două întrebări:

1) Este legal să imporți telefoane ieftine din China?
- Da, atâta timp cât ai o firmă cu acte în regulă, declari corect veniturile și profitul, și plătești taxele la stat

2) Poți să le vinzi la preț dublu?
- Poți să le vinzi la orice preț vrei, nu există nici o restricție. Dacă găsești oameni dispuși să-ți plătească 5000 de euro pe un telefon de 10 euro, bravo ție. Statul se bucură dacă tu faci profit de 4990 de euro la un telefon, că-i dai și lui un procent substanțial din banii ăia.

Dacă te gândeai să o faci fără acte, atunci lucrurile stau cam așa:
Nu o să te ia nimeni la întrebări dacă aduci două telefoane chinezești și le vinzi pe OLX. Dar dacă te gândești să imporți și să vinzi cantități mai mari fără acte, vei avea probleme. Începând chiar de la vamă, unde vei fi întrebat unde sunt actele de import pentru cele 1000 de telefoane din colet.

| Felys a răspuns:

Daca platesti TVA pentru ele si toate taxele obligatorii poti sa le dai si triplu, e prost ala care da nu ala care cere

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Poti sa le vinzi si de 10 ori mai scump atata vreme cat desfasori aceasta activitate comerciala in mod legal, printr-o societate comerciala care plateste taxele si impozitele la stat si in vama.

| Betty12345678 a răspuns:

Buna.Este legal atat timp cat ai dovada cumparari acestora, respectiv bonuri fiscale sau facturi, indiferent de tara de provenienta, plus de asta trebuie sa respecti normele legale din Romania din momentul importului acestor produse.Cat despre pret, poti pune orice pret doresti.

| SuplimenteNutriline a răspuns:

Daca le treci prin vama cu taxe poti sa faci ce vrei cu ele.

| Vaida_Radu_Andrei_1981 a răspuns:

Da, desigur.
Doar ca ai nevoie de aviz de vanzare, asta daca nu vrei sa le vinzi pe olx/okazii.

| iuliantdk a răspuns:

Daca nu te prinde garda, atunci e legalhappy