| BigLike a întrebat:

Este legal ca eu si postez produse de la ali express de exemplu pe ebay sa sa imi deschid un magazin online si sa le vand acolo? Produsele nu sunt ale mele ci eu vreau sa incarc produsele unor companii din china schimband pretul iar cand cineva cumpara de la mine comanda sa fie trimisa automat la fabrica din china care apoi sa trimita coletul direct la acea persoana nu la mine. Se poate face asa cevA?

3 răspunsuri:
| raresmogha a răspuns:

Se poate! Termenul se numeste dropshipping, dar nu stiu cat de legal este pana in momentul in care iti deschizi o firma si declari veniturile la stat.

| Violleta2022 a răspuns:

NU, asa ceva nu se face pe ebay, pentru ca risti sa intrii in dispute legale, neavand produsul si nici livrandu-l in termenul afisat, asa cum esti obligat legal.
Dropshipping-ul, se poate, doar cand ai firma ta online si ai contract solid semnat cu fabricantul chinez.
NIci o firma chineza nu va semna contract cu tine, daca nu ai deja o valoare si nu ai firma legala in functiune.
Ceea ce vrei tu este doar ce ar vrea un necunoascator, nefiind multe chestii legale sau posibile, in realitate.

| xSega a răspuns:

Sunt destui care fac asta deci nu cred că ar fi o problema