| Crescent a întrebat:

Hei! Dacă trebuie sa primesc un colet și nu am primit încă awb-ul de la firma de curierat poate veni? Sau trebuie neapărat să primesc awb-ul înainte?

Răspuns Câştigător
| Lovelife00018 a răspuns:

Poate sa dureze ceva pana primesti mesajul. Daca vrei sa fii linistit suna la firma de la curierat mentionata in mesaj si intreaba.

9 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu trebuie neaparat. Nu toate site-urile trimit pe mail awb. Cat despre curier...de ex aia de la Dragon star (cea mai neserioasa firma de curierat dupa parerea mea) nu imi trimit niciun mesaj in ziua livrarii si ma trezesc ca ma suna "sunt la poarta, iesiti".
Deci se poate sa faci comanda si sa nu iti dea niciun detaliu despre ea si apoi sa te trezesti cu coletul.
Dar spune-mi de pe ce site ai comandat ca sa-ti spun exact

| Crescent explică (pentru Furnicuta000):

Site-ul nu e unul cunoscut. Firma de curierat e FAN Courier

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Crescent):

O sa primesti sms in ziua livrarii, in jur de ora 9

| Crescent explică (pentru Furnicuta000):

Chiar daca nu am primit awb-ul?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Crescent):

Depinde daca site-ul tau trimite sau nu mail clientilor cu awb. Daca nu imi spui cum se numeste site-ul cum vrei sa te ajut?

| Crescent explică (pentru Furnicuta000):

Emptikfoto se numește

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Crescent):

Ei livreaza coletele in 4 zile lucratoare de la data plasarii comenzii. Ca sa vezi statusul comenzii intra in contul tau si iti apare acolo. Cum ziceam, chiar daca cei de la site-ul asta nu iti dau awb pe mail, o sa stii cand vine coletul pentru ca in ziua livrarii o sa primesti mesaj "astazi se va livra coletul..."
Oricum acum cu nebunia asta cu black friday o sa cam intarzie coletele

| Lovelife00018 a răspuns:

Poti sa folosesti AWB-ul pentru a-ti urmari comanda. Numărul AWB ți se va comunica numai după ce coletul a fost preluat de curier și introdus în sistemul firmei de curierat. Teoretic trebuie sa primesti pe mail numarul AWB ca sa-ti poti urmari comanda. De obicei cand primesti AWB-ul iti comunica in acelasi mail ca iti va ajunge in cateva zile comanda ( 3-5, in functie de firma de curierat)

| Crescent explică (pentru Lovelife00018):

Și dacă am primit un email de la cei de la care am comandat ceva, in care am fost anunțată că coletul meu a fost luat de firma de curierat? Dacă asta s-a întâmplat deja de 3 zile și nu am primit încă awb-ul?

| Lovelife00018 a răspuns (pentru Crescent):

Poate sa dureze ceva pana primesti mesajul. Daca vrei sa fii linistit suna la firma de la curierat mentionata in mesaj si intreaba.