| KenGi16 a întrebat:

Hei, TPU! Azi a fost ultima ora cu o doamna profesor incredibila, de engleza. Dansa pleaca in maternitate, ne-a fost profesoara doar un an. Mie chiar imi pare rau ca pleaca, pot zice ca ea m-a facut sa-mi placa engleza si sa particip la olimpiada. E genul acela de profesoara cu care poti glumi, poti vorbi la orice ora. E si profesoara, dar si o buna prietena. Daca la pregatire la engleza ne-a facut cinste cu cola si crispy si povesteam de parca am fi fost pe o banca in parc, ce poti sa mai zici? Dar problema e ca am o clasa care se implica extrem de mult. Si aici sunt ironica, bineinteles. Doar eu si un bun prieten am decis sa-i luam ceva, pentru ca ceilalti aveau idei de genul ca nu ne-a fost diriginta, de ce ar trebui sa ne implicam. Si am nevoie de ceva idei pentru un cadou semnificativ. Tin sa mentionez ca stau intr-un oras mai mic unde nu se gasesc cine stie ce cadouri pentru un profesor, decat flori (asta s-a rezolvat ) si clasica ciocolata sau cafea. Chiar am nevoie de ajutor, oarecum e prima data cand imi pare rau ca ma despart de o profesoara. Daca aveti ceva idei de cadouri, ceva simplu, dar semnificativ. Gen last minute ideaslaughing))

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Ati putea sa ii luati o esarfa draguta dintr-un material de calitate, fin...
Sau o carte interesanta tip enciclopedie daca stiti cumva ce domeniu ar interesa-o pe ea. Religie, filozofie, arta, calatorii, intelegi tu. Dar legat de un domeniu mai larg de care stiti ca ar fi interesata, in afara de limbi straine.
Sau un volum de poeme in limba engleza de un autor clasic, dar intr-o editie speciala, mai veche (copertile sunt faine la cele vechi).
Sau un lantisor finut, dragut, cu pietricica. Depinde si de stilul ei. Daca e mai hippie, luati-i bijuterii facute manual, ar fi incantata. Sau orice produs artizanal ca o cutie de bijuterii mai deosebita.
Sunteti norocosi ca ati invatat de la un astfel de profesor. Am avut si eu ocazia de a intalni pe cineva asemenea, unii sunt atat de deosebiti, ca iti raman prieteni pe viata. Sunt rari cei culti, deschisi, lipsiti de orgoliu. De fapt, culti sunt multi, imaginativi si INTELIGENTI mai rar...

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Înteleg ca e tânără profesoara, este însarcinată? Ca spunea i la inceputul relatării ca pleaca in maternitate, legat de cadou este o mică mare problemă deoarece nu îi poti cumpăra orice, bineinteles clasicele cadouri pe care le poti oferii profesorilor medicilor sunt cafeaua si ciocolata si florile pentru femei, dar in acest caz îi poti lua un parfum, sau un set de bijuterii lant si cercei bineinteles din aur ar fi ideal sa fie nu tinichele, sau niste cosmetice ruj rimel fond de ten dar din nou trebuie sa fie produse de calitate si sa i cunosti bine tipul tenului sa stii ce ruj sa i cumperi sa i se potriveasca, ea cum este slabă grasă? Inaltă scundă, brunetă roscată culoarea părului, este foarte complicat sa reusesti sa i faci un cadou frumos, intrucat sunte m diferiti ceea ce i ti place tie s-ar putea ca ei sa nu i placă. Succes.

| comyne a răspuns:

Ar trebui sa ii luati ceva care sa ii aduca aminte de voi, cum ar fi :
-un parfum
-o bratara
-lumanari parfumate
-un tablou cu mesaj
-o carte buna
-neaparat o felicitare de multumire

Oricum cel mai frumos cadou este ca aceasta sa stie ca voi ati apreciat-o si ca ii multumiti pentru efortul depus ca profesoara

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ruj... Ce prostie in capul femeilor!

| KenGi16 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu m as baga pe parte de cosmetice si parfumuri pentru ca nu i stiu gusturile. dar o sa tin cont de sfatul tau. mersi happy

| KenGi16 explică (pentru comyne):

Maine doar de asta ma voi ocupa, sper sa gasesc ceva pe masura caracterului ei. multumesc de sfaturi

| KenGi16 explică (pentru sopranaCadaverica):

Din cate am observat, o pasionează mult filmele deoarece în fiecare lună ne punea sa facem rezumatul unui film pe care l am vizionat in luna respectiva spunându ne ca doreste sa ne cunoască mai bine, dar și să primească anumite sugestii pentru filme. Nu stiu înspre ce gen literar are înclinatii, dar sigur pot spune ca e o persoană deschisa, blândă, sensibilă. Mâine doresc sa merg până la o librărie din oraș sa vad ce cărți gasesc pe acolo, poate gasesc ceva care sa o caracterizeze. Wish me good lucklaughing))

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru KenGi16):

Daca spui ca e interesata de cinematografie, sigur ii va placea cartea Sculptand in timp de Andrei Tarkovsky. Cred ca o gasesti si pe net. E 2 in 1 cum s-ar zice. laughing Despre creatie, arta, sensibilitate, viata, moarte. Regizorul asta e un clasic desavarsit in cinema.