| ruxycat a întrebat:

Care e cea mai buna marca de clay: Fino clay sau Polymer clay? Si unde le pot gasi (online daca se poate)? Multumesc!

1 răspuns:
| Cristina4Ever a răspuns:

Fimo este polymer clay. Polymer clay nu e o marca, e numele materialului.
Nu exista cea mai bna marca de polymer clay.Fiecare are anumite preferinte.De exemplu, eu lucrez cu fimo si cernit.Fimo soft e foarte usor de conditionat.Dar o problema ar fi ca daca il lasi la aer se intareste putin si cand incerci sa il conditionezi, se faramiteaza.Dar pana la urma se conditioneaza foarte bine.Iar Cernit m-i se pare foarte bun.Are o elasticitate care imi place foarte mult si nu prea se intareste la aer.Dar un contra ar fi ca unele culori le gasesti cu 50% opacitate si dupa ce le coci se vad bulele de aer si se inchid putin la culoae.Dar nu mereu.
un site dragut ar fi:http://www.complexart.ro/creativ-art-hobby/
fundita?