| ruxycat a întrebat:

Care e cea mai buna marca de clay: Fino clay sau Polymer clay? Si unde anume le pot gasi (online, daca se poate)? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bristena a răspuns:

Buna!
Cred ca ai facut o confuzie :)
"Polymer clay" nu este o marca, precum Fimo sau Cernit. Acesta este doar numele dat lor.Nu stiu daca intelegi... Imagineaza-ti ca numele de Polimer clay ar putea fi oricand inlocuit cu " plastilina ", caci pana la urma Fimo este tot un fel de plastilina :) Ceea ce e important este ca nu este o marca. Ca sa-ti dau exemplu sa zicem pentru cereale ( asta mi-a venit prima oara in minte :) ), intrebarea ta suna ceva de genul :
" Ce marca e mai buna, Nesquik sau cereale? "
Acum sper ca intelegi :)
Si ca sa-ti raspund la intrebare, Fimo mi se pare cea mai buna.
Se poate cumpara de aici : http://www.samargelim.ro/
Sper ca te-am ajutat!

| ruxycat explică (pentru Bristena):

Vai, merci mult! Chiar m-ai ajutat mult cu asta! Dar am vazut pe youtube...un fel de lipici care i se spune "liquid translucent sculpe" unde pot gasi asa ceva? P.S. : As vrea sa fac tot felul de mici forme de mancaruri din fimo... de aia sunt foarte interesata!

| ruxycat explică (pentru Bristena):

DA! Frate dar tu chiar sti totul despre aceste lucrui...dar sunt nehotarata...am auzit ca fimo se cam inchide dupa coacere, chiar se schimba asa de tare culorile?

| Bristena a răspuns (pentru ruxycat):

Hei, fimo este si va ramane pentru totdeauna pasiunea mea, stiu aproape totul despre el, si sa stii ca nu se schimba deloc culoarea. Exista doar un singur tip de fimo care isi schimba culoarea dupa ce e scos din cuptor, anume fimo efect translucent happy

| ruxycat explică (pentru Bristena):

Dar cum trebuie sa lucrez cu clayul? Imi explici te rog frumos?

| Bristena a răspuns (pentru ruxycat):

Bine happy
Deci, iti spun din ce am vazut la altii pe youtube, pentru ca eu personal nu am cumparat niciodata fimo lichid.
Prima oara, pui putin din el intr-un pahar, si pui si putin fimo de ce culoare vrei tu. Poti pune si acuarele acrilice in loc de fimo. Apoi amesteci cu un betisor si iti iese o pasta, iar aceea este "pasta" ta.O poti pune pe torturi, prajiturele sau orice altceva vrei tu sa faci happy

| ruxycat explică (pentru Bristena):

Multumesc, mult de tot m-ai ajutat foarte mult!