| Matei1923 a întrebat:

Intrebare despre petarde!
Deci, recent am aflat despre acest site numit PyroZeus, dar am auzit diferite opinii despre acest site, unii spun că totul este legit alții spun că este fake.
Deci, aici vine întrebarea, ar trebui să cumpăr de la ei? Vă rog să mă ajutați!

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Ce a intrebat el si ce ii raspunzi tu laughing Stai linistit ca o petarda sau 10 nu afecteaza nici un mediu.
Lucrul asta se intampla la tone de explozibil, nu 50 grame date cine stie unde.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricum sunt ilegale, ce îți mai bați capul?

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu

,, Cum îi afectează pe oameni?

-Petardele și focurile de artificii sunt periculoase atât pentru cei care le mânuiesc, cât și pentru cei din jur. Există mereu pericolul de explozie necontrolată, prematură, întârziată, iar în unele cazuri se ajunge la mutilare (dacă proiectilul se află în mâna noastră sau foarte aproape de noi) sau la orbire (dacă din proiectil sar bucăți). Pericolul este sporit dacă utilizatorul/utilizatorii se află în stare de ebrietate, așa cum deseori se întâmplă în cazul sărbătorilor.

-Petardele și focurile de artificii sunt periculoase pentru siguranța publică: folosirea acestora e foarte riscantă în imediata apropiere a blocurilor de locuit, a instalațiilor electrice de înaltă tensiune, a instalațiilor de gaze, în apropierea aleilor pietonale și a spațiilor deschise cu aglomerări de persoane. Practic orice spațiu urban este nepotrivit pentru utilizarea focurilor de artificii și din acest motiv guvernele multor țări interzic spectacolele de acest gen în cazul utilizatorilor fără certificat de competenență.

-Petardele și focurile de artificii reprezintă un exemplu prost pentru copii: întrucât mulți copii imită adulții (mai ales părinții), există riscul să folosească nesupravegheați petarde fără să știe concepte precum capsă, detonare, distanță, viteză de ardere.

-Petardele și focurile de artificii sunt vândute, în majoritatea cazurilor, pe la colțuri de stradă, fără acte de provenienţă, fără instrucțiuni de folosire, fără indicarea categoriei din care fac parte şi legalitatea etichetelor.

De ce sunt periculoase pentru natură și mediul înconjurător?

Petardele și focurile de artificii provoacă poluarea extensivă a aerului. Acestea elimină într-o scurtă perioadă de timp o încărcătură masivă de elemente chimice: compuși de sulf și carbon, urme de metale grele și gaze toxice (ozon, dioxid de sulf, monoxid de azot), care rămân în atmosferă timp de mai multe ore sau zile și poluează aerul. De fapt, multitudinea și bogăția de culori care caracterizează un foc de artificii se datorează particulelor de metal care ard cu diferite flăcări (albastru=cupru, roșu=stronțiu sau litiu și verde strălucitor/ alb = compuși de bariu). Majoritatea focurilor de artificii conțin compuși de potasiu și aluminiu, care sunt folosiți pentru a propulsa focul în atmosferă. Tot acest cocktail de chimicale rămâne în aer pe o perioadă lungă de timp și se recombină cu alte elemente.

Expunerea la aceste particule descrise mai sus (particule cu dimensiuni sub 2, 5 micrometri) este periculoasă pentru copii, bătrâni și adulții cu probleme cardiace sau de respirație. În SUA, un nivel de peste 35 μg de PM 2.5 pe m3 este considerat periculos. Un studiu recent a demosntrat că în locații din apropierea unui foc de artificii nivelurile orare de PM 2, 5 urcă până la 500 μg / m3, iar concentrațiile medii de 24 de ore cresc cu 48 μg / m3 (370%). Acest lucru echivalează cu a sta în aerul de la Beijing în zilele cu cel mai mult smog.

Particulele care cad la pământ în urma detonării pătrund în sol și în apele freatice, otrăvind terenul mult timp după ce artificiile au fost uitate. Un compus al articolelor pirotehnice – percloratul (acționează ca un oxidant pentru propulsorii care lansează artificiile) – ajunge în lacuri și râuri de unde oamenii își asigură apa potabilă. Acest compus chimic afectează capacitatea tiroidei de a produce hormoni necesari pentru creșterea și dezvoltarea normală. În Statele Unite studiile au descoperit că nivelurile de perclorat au crescut dramatic în lacuri după artificiile din 4 iulie: de o mie de ori față de nivelul normal.

Efectul cumulativ al acestor elemente toxice (practic zeci de ani de detonare) este dezastruos pentru ecosisteme și pentru sănătatea publică.Să nu uităm că elementele ce alcătuiesc articolele pirotehnice sunt obținute din mine și cariere montane, care sunt distructive pentru mediul înconjurător.'' - https://sppn.md/petardele-si-focurile-de-artificii/

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Asa zice chat gpt?

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Asa zice site-ul ala de la finalul fiecarui comentariu, trecut cu liniuta, ceea ce indica sursa. Poate daca te oboseai sa citesti sau macar sa treci cu vederea peste intreg textul, te prindeai.laughing

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu afecteaza niciun mediu? Nu mai spune.Asta ai invatat la scoala de camatari, nu? Din moment ce nu intelegi nici rolul ghilimelor intr-un text, in mod clar nu esti avizat sa dai astfel de pareri ignorante. Si nu e doar o petarda sau 10, extrem de multi le folosesc iar numarul real este urias la nivel global.Te invit sa arunci un ochi peste filmari cu drona sa vezi cum se vede peste orase, camp de lupta.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Ce logica de grebla, adica te uiti la cateva sute de grame de explozibil date in fiecare oras zilnic, poate nici atat, cand masinile sau avioanele emit de 100000000 ori mai multe noxe laughing E ca si cum ai spune ca daca fumezi o tigara e toxic pentru mediu, si da probabil e, dar o tigara sau 10000 = 0.
Pamantul e mult mai mare decat probabil iti imaginezi, tu focuseaza-te pe marii poluanti, nu niste jucarii pentru copii.

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Uite-te in oglinda mai intai si apoi vorbeste de altii.Un rau mai mare nu il exclude pe unul mai mic, acestea exista in acelasi timp, sunt interconectate, iar treaba mea ca simplu om este sa fac ce pot, in acest caz sa ofer un exemplu si sa vorbesc cu cercul restrans, fie online, fie fizic, despre problemele existente.Ce sa ma focusez eu pe marii poluanti? Vezi ca nu exista acest cuvant in romana.

https://www.antena3.ro/......42769.html

Vrei sa ma duc sa vorbesc cu fiecare CEO in parte sau ce? :))) Esti rupt de realitate daca ai impresia ca asta functioneaza.Semnez petitii si urmaresc ONG-uri care stiu cu ce se mananca schimbarile, din punct de vedere legal.Mai mult de atat nu pot face.Esti liber sa te duci tu sa te legi de un avion si sa protestezi cat doresti.Eu prefer doar sa aleg trenul sau alte mijloace cand calatoresc, nu avionul.Mna, abordari diferite, rezultate diferite.Succes!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Daca te supara ceva, asigura-te ca e o suparare rationala care chiar are impact asupra mediului inconjurator.
Să susții faptul ca gram cu gram se aduna si la sfarsit ai cateva kg explodate de oameni de rand care se duce in atmosfera e de bezna mințiilaughing
Ca ai cu o mana de nisip in plus pe plaja nu schimba nimic.
E ca si cum te-ai supăra pe cineva ca ia un pumn pe nisip de pe plaja si il arunca in mare, apoi sa-i spui ca strica plaja ca ia nisip de pe ea laughing cam asa e logica ta.
Daca spuneai ca sperie animalele cu petardele alea, mai intelegeam, dar sa spui ca se duce in atmosferă si chiar are un minim de efect e stupid.

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu am spus nimic, pur si simplu am transmis o informatie, iar articolul acela nu este scris de camatari amuzanti ca tine, ci de oameni cu studii in domeniile conexe.

https://sppn.md/cine-suntem/

In al doilea comentariu scrie si despre efectul asupra animalelor.Bine ca pe ala il accepti, pentru ca il vezi sau cum? Iar despre poluare te doare undeva, ca doar nu o vezi.Ei, uite aici noaptea mintii, adica, ignoranta, ce nu stii/vezi nu te raneste etc. laughing)

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Si apropo, vorbesti ca un adevarat politician infect care nu este constient de schimbarea pe care o poate fiecare om in parte, fie ca vorbim despre vot sau orice altceva.Mai citeste si dupa aceea vorbim.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Fa schimbari relevante.
Lumea e uriașă...dar normal ca nu știi daca nu iesi din casa.

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Apreciez nespus grija pentru programul meu.Totusi, care schimbari sunt relevante, asa dupa tine? Toate problemele sunt relevante, foloseste-ti putin creierul si invata sa accepti ca unii vad nu doar perspectiva superficiala a lucrurilor si, mai ales, nu doar problemele care ii afecteaza in mod direct, astfel incat sa se oboseasca putin in a face ceva.In calitate de om, este infinit gresit sa te preocupi numai de propriul bine iar de ceilalti sa te doara unde nu ajunge soarele, venind cu argumente de tipul,, Da' lasa ca x si y sunt probleme adevarate, nu asta.''

Apropo, ignorantii care fura nisip de pe plaja, pe post de suvenir, sunt si ei o problema.Insa cand il arunci in mare nu este niciuna, fiindca tot pe tarm ajunge.Deci in locul tau m-as strafoca sa caut comparatii pertinente, nu din astea de gradinita.

Bezna mintii este sa te dai mare cunoscator cand nu cunosti un minim de biologie si protectia mediului care se invata in clasele mici, batandu-ti joc de oamenii care chiar au studiat pana la master plus doctorat si isi dedica viata pentru munca lor.Repet, pune mana si mai citeste, iti va prinde bine.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Nu ma dau mare cunoscator, spun doar ca e stupid sa iti faci griji pentru cateva GRAME de explozibil cand zilnic avioanele, vapoarele, masinile emit de 100000000000 cantitatea aia laughing.
Realizezi ca 1.000.000 de ani de detonat 1KG de pudra folosita in petarzi nu e echivalentul la cat polueaza autoturismele si avioanele intr-o singura zi? laughing
Daca vrei schimbari, utile, motiveaza oamenii sa mearga cu bicicleta, sa mearga cu transportul in comun, sa mearga pe jos mai mult.
E ca si cum ai avea un examen sportiv la 10 probe, 9 fiind de forta sa zicem, tu in loc sa te focusezi pe toate, doar alergi ca sa treci de prima proba si apoi dupa ce reusesti sa scoti timpul, te focusezi astfel incat sa scoti un timp si mai bun, si mai bun cu toate ca nu te ajuta la nimic laughing Asta esti tu.
0.001 e irelevant, degeaba ai master si doctorate daca iei in considerare nimicurile.

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Adica in conceptia ta, artificiile si petardele sunt inofesive,,, cand masinile sau avioanele emit de 100000000 ori mai multe noxe'', dar in acelasi timp, ti se pare super relevant ca oamenii,, sa mearga cu bicicleta, sa mearga cu transportul in comun, sa mearga pe jos mai mult.'' stiind ca toti astia bogati fac intr-un an de mers cu avionul echivalentul tonelor de CO2 pe care le aduni tu intr-o viata.Hopa, se pare ca aici nu mai gandesti problema dintr-o perspectiva mai larga.Super, apreciez ca te contrazici singur.laughing) Afla ca motivez oamenii prin propriul exemplu si aduc subiectul in discutie, atunci cand simt ca se poate.Nu detin nicio masina si merg mereu pe jos din respect pentru aerul pe care il respir eu, in propriul oras, din respect pentru bunica mea care are astm, din respect pentru multi, pe langa faptul ca am acest privilegiu, nu pentru ca doresc eu sa salvez planeta de Bill Gates si nu mai stiu care se plimba.Dar te invit sa-mi povestesti mai multe despre cum logica ta nu este biased in functie de propriul interes. laughing

Nu spuneam despre mine, vorbesc despre echipa de oameni care publica articole pe acel site.Masterul meu nu are legatura cu protectia mediului inconjurator.Nu prea esti in masura ce spui ce este un nimic si ce nu.Mergi pe urmele acelor oameni si abia apoi incepe sa arunci in stanga si in dreapta cu pareri, altfel nu ai nicio credibilitate.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

As vrea sa iti dau alt contraargument dar cand am vazut ca mi-ai raspuns cu ce "m-am contrazis" mi-am dat seama ca nu merita sa-mi pierd timpul cu d-astia ca tine ca deja sunt satul pana peste cap sa ma cert cu persoane low iq laughing tu esti ala care s-a contrazis de 2 ori chiar, si nu iti inteleg punctul de vedere deloc, dar asa e cand esti cu iq-ul mic laughing vii cu bullshit-uri si cu argumente de 2 bani prin care doar enervezi, tu crezi ca mi-ai zis-o de mi-ai dat sah mat dar n-ai cum sa o faci vreodata ca e greu.
Nu-mi mai da raspunsuri, treci peste acest comentariu ca ma epuizati mintal laughing

| dullcat a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Mai, adevarul e ca si eu mi-as da shut down daca as afirma ca,, masinile sau avioanele emit de 100000000 ori mai multe noxe'' dar apoi as afirma ca sa mergi pe jos este o schimbare super semnificativa, de impact, in comparatie cu efectul celor mentionate anterior, asa cum faci tu, dupa ce tot tu ai dat de inteles cat de minuscul este efectul provocat de un singur om.Mai reciteste si maine, poate te prinzi.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dullcat):

Ce a intrebat el si ce ii raspunzi tu laughing Stai linistit ca o petarda sau 10 nu afecteaza nici un mediu.
Lucrul asta se intampla la tone de explozibil, nu 50 grame date cine stie unde.

| dullcat a răspuns:

,,Ce impact au petardele și focurile de artificii asupra animalelor?

În timpul artificiilor, stolurile de păsări care dorm împreună erup în zbor speriate și dezorientate, iar asta provoacă moartea multora din ele ca urmare a faptului că se lovesc de copaci, garduri, panouri, clădiri și alte obiecte solide pe care nu le pot distinge în acest haos. Exemplu: în orașul Beebe din Arkansas în 2010 au căzut din cer peste 5000 mierle cu aripi roșii, moarte sau aflate pe moarte, după ce în oraș au fost proiectate focuri de artificii. Locuitorii s-au speriat și au crezut că a început apocalipsa.

Un studiu din 2010 din Olanda a demonstrat faptul că păsările de apă se aruncă în zboruri la peste 800 m altitudine și rămân în aer timp de 45 minute (acest lucru nu este letal în mod direct, însă stresul și energia irosită în acest timp îndelungat reduce semnificativ șansele lor de supraviețuire în zilele următoare). Extrapolând rezultatele la dimensiunea continentului european, studiul arată că milioane de păsări sunt serios afectate de focurile de artificii din noaptea de Revelion.
Gazele toxice care rămân în atmosferă timp de mai multe zile formează nori toxici prin care păsările sunt nevoite să zboare timp de ore întregi și să inhaleze acest aer dăunător." - https://sppn.md/petardele-si-focurile-de-artificii/

| MarianWLF a răspuns:

Poti incerca sa cumperi o cantitate mica de proba cum ar fi o singura cutie de petarde sau cat e suma minima.

| SkandallKamataru a răspuns:

Bai sincer, unii spun ca e fake, altii nu... daca esti dispus sa pierzi cateva sute de lei poti incerca sa vezi laughing