| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru romani plecati in diaspora, cum vi se pare sa dati 20 de euro pe un tricou in loc de 100 de lei? Tot acolo ajungeti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ajung tot acolo ca in loc de 1500 lei salariu minim e 1500 euro deci isi permit din venitul minim 75 tricouri in loc 15

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot cam pe acolo este. Un euro este 4, 88 lei. Calculeaza.

| RAY a răspuns:

De ce sa nu dai 70 de euro pe ceva de firma, oriunde ai fii? Romanul pune preț doar pe cantitate, de asta calitatea produselor din ro este de proasta calitate

| sierra1 a răspuns:

Intrebarea ta conține deja răspunsul:

"Tot acolo "

| NLS a răspuns:

Eu de exemplu puneam 1200-1300eur deoparte, dupa ce plăteam facturile, hrana, chiria(impartita cu fratele), transport, haine, ieșiri, etc...

| Brizbriz a răspuns:

Ai gresit intrebarea
intrebarea e: cum e sa dai 800eu chirie in loc de 800 de lei?
asta DOARE si la salariu minim pe economie
sau 125eu pentru 15mbps internet in loc de 11eu pentru 1000mbps internet

si chiar ai gresit-o rau, eu am fost in Austria si mi-am luat tricouri mai ieftine decat in rrrrrominica, de la Kik
iar la lidl preturile erau aproape identice ca in rrrrominica, doar ca scrise in euro

| PineapplePizza a răspuns:

Salariile in majoritatea tarilor din UE au aceleasi valori numerice, dar se masoara in euro, dupa conversie din euro in RON inseamna de 4-5 ori mai mari. Desi costurile de chirie sunt si ele de 4-5 ori mai mari, toate produsele astea venite din China sau alte tari ieftine (haine, componente calculator etc.) par de 4-5 ori mai ieftine decat in Romania deoarece sunt raportate la dolar... adica nu variaza de la o tara la alta.

| MorcovMajestic a răspuns:

Peste tot exista magazine second hand si magazine ieftine, unde gasesti sub 20 de euro
Nu inteleg intrebarea

| sveduneac a răspuns:

Da! Din Romania cumperi un tricou cu 100 de lei dar este de? Iar cu 20 de euro din diasporă, dintr-o țară în care oamenii sunt respectați și li se oferă tot ce este mai bun, ei bine cu 20 de euro îți cumperi un tricou care te va tine toată viața! Că in romanica noastră, ni se oferă numai lucruri rele.