| GulubuntzBudulush a întrebat:

Întrebare pentru cei din diaspora: ce vă face să plecați din țara asta frumoasă și să munciți în străinătate? În afară de salariu. Cât despre salariu cam ce salariu minim v-ar face să vă întoarceți în țară?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din copilarie am plecat, am explorat aproape toata europa si am trait in 2 tari straine, am de gand sa ma intorc peste 5-6 ani cand m-a stabilesc la casa mea si imi cumpar o masina demna de mine, posibil prind una electrica. Salariu minim 1000€ dar va fi mai bine platita meseria mea la cravata tot pe scaun de data asta

| GulubuntzBudulush explică (pentru mgtow):

Din câte am observat mulți ar trei bine în România dar au multe pretenți și de aceea pleacă în străinătate mie mi se pare normal să rămâi în țară la tine dacă ai bani suficienți. Desigur există și o categorie mare de oameni care lucrează în străinătate pentru a avea salarii decente dar acei oameni sunt oameni buni care nu-și trădează țara acceptând cetățenie străină. A

| mgtow a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Scopul meu e sa imi ridic o casa care sa fie pe numele meu, ceea ce realizez acum apoi o masina rezistenta, buna de durata cu care sa crap cu ea, cand nu mai merge dupa 30 de ani ramas bun la tot cred ca termin si cu viata daca nu ma tin puterile. Restul distractie si chef cat e ban in buzunar (card bancar) asa pot numi viata buna.

| MihaelaDart a răspuns:

Am plecat ca si turist spre Grecia si de a-mi face 2 expozitii de pictura. In Romania am lucrat in invatamant, profesor de Ed. Plastica, o duceam chiar foarte bine mai ales ca sunt si artist plastic faceam in privat de-ale artei si participam des la targurile hand-made. Din 2010 sunt in Grecia, am decis sa raman pentru ca nu se milogesc la negocieri atunci cand pictezi, iti apreciaza munca. Pe langa asta mi-a placut gastronomia, cultura, clima, peisajele. Chiar aici am urmat si un curs de specializare in pictura iconografica bizantina la una dintre cele mai mari ateliere din Grecia. Dupa ceva vreme mi-am cunoscut si viitorul meu sot. Chiar daca am locuit si pentru putin prin Germania, tot acasa in Grecia ne-am intors. In acest an fac 12 ani de cand am parasit Romania.
Dorinta noastra era sa ne reintoarcem in Romania, desi na' uneori planurile se mai strica si astfel am ramas ca intr-o zi, oriceum de asta nu va fi definitiv, legatura intre cele doua tari va fi mereu. Asa am fi dorit. Dar in aceste momente, cum avem si casa noastra (fara chirie) ne axam pe renovarea ei si viata de la sat

| Endoryus a răspuns:

Oamenii. Nu imi plac oamenii din Romania. Dupa cam 14 ani de Italia, 2 de UK si 1 de Irlanda, pot spune linistit ca nu exista bani destui sa ma faca sa ma intorc in Romania. Imi amintesc si acum cand am plecat in Italia, mai toti ma "avertizau" de cat de rai sunt Italienii. Eh, ghici shock. Nu se comparau romanii ( nu mai zic moldovenii din Italia) cu Italienii. Oameni foarte buni, sociali, linistiti. Desigur au si ei partile lor proaste dar clar nu se comparau romanii cu ei. Nu atatea fite. Fiecare aveau 2 3 masini(normale ), 2 3 vacante pe an, nu existau atatea diferente ( ca in Romania). In tara ta ( culmea ) reuseau multi in fiecare clasa la scoala sa te faca sa te simti sarac, acolo nu. Oamenii la magazin, pe strada, la mare, in parc, in cinema erau sociabili. Iti dadeau buna ziua mergand pe strada, in parc. Isi cereau scuze daca iti treceau prin fata. Mi s-a intamplat asta mult in toate cele 3 tari enumerate mai sus. In Romanica? La "mine acasa"? Nici macar la magazin nu au bunul simt sa iti raspunda la un "buna ziua", doamne feri sa spuna ei primii.Sau sa te intrebe cum a fost ziua ta (nimic prea avansat ) Niste fete de oameni morti si plictisiti. Nu conteaza sexul sau varsta, abia schimbai 2 cuvinte. Asa ca nu, nu conteaza ce bani mi-ar da, nu m-as intoarce nici batut in Romania. Am fost in cateva vacante in ultimii ani in Romania. Stiu ce vorbesc.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Endoryus):

Din ce oras vii?

| Endoryus a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Daca te referi la ce oras m-am nascut, Constanta.