| IrinaAndreea a întrebat:

Isi face cineva cumparaturile la LIDL? Nu vreau sa fac reclama, dar nu mai stiu ce sa mai cumpar de mancare de la ei, pentru ca stau peste strada de un magazin Lidl si deja m-am plictisit de ce cumpar de obicei. Deci ce imi puteti recomanda? Pot fi si dulciuri. big grin

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

La capitolul dulciuri, majoritatea sint bune dar nesanatoase. Din alea de la Lidl zic. Aveau niste ciocolata cu menta foarte misto, nu mai stiu cum se cheama. Au cel putin 2-3 sortimente, inclusiv clona aia de After Eight dar cu gramaj mai mare si aroma aparent ceva mai slaba.

24 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Paine calda, si produse de panificatie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trec si eu prin aceeasi problema - locuiesc vis-a-vis de un magazin care are tot timpu` aceleasi produse...
Si e si-un salon de masaj erotic, langa el - la fel, acelasi personal mereu...
N-avem ce face, doar n-o sa ne mutam acum...
Suportam situatia, asa cum e...

| TnT123 a răspuns:

Eu fac cumparaturi la lidl dar nu cumpar dulciuri

| ovdiuc a răspuns:

Incearca sa cumperi ce nu ai manca big grin

| DarkSpy a răspuns:

Carne de gratar. ca tot se face cald happy

| KodrutZ a răspuns (pentru DarkSpy):

Da, de-aia infectata. Mai urmariti stirile. I-au prins pe Lidl de curind cu mita in sac si mai mereu cind merg pe acolo cel putin 10% din ce vad la raionul de carne refrigerata nu arata DELOC bine. Irina, iti recomand sa te duci frumos la piata si sa iti cumperi de-o salata - 2-3 rosii, 2 castraveti, o capatina de salata, o legatura de ceapa verde.

| IrinaAndreea explică (pentru KodrutZ):

E buna ideea cu salata, dar deja am ingredientele in frigider. Eu voiam ceva semipreparat sau niste dulciuri, nu am cum sa le testez pe toate si sa risc sa nu imi placa. Multumesc pentru avertizarea cu carnea, chiar nu stiam.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Oh, da, azi am mai vazut o gramada de brinzeturi interesante in Lidl, insa prefer sa dau banii pe chestii romanesti. In Lidl sint multe cu capcana - de exemplu ai iaurt Pilos vreo 3 sortimente, din care doua sint facute in Polonia si doar unul la noi, la Tg-Mures.

| IrinaAndreea explică (pentru KodrutZ):

Ce ma enerveaza e ca mereu este plin si nu apuc sa studiez prea mult etichetele. Trebuie sa mergi cu lista clara de acasa, altfel risti sa te loveasca toate "babele" cu carutul. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru IrinaAndreea):

In ce oras/zona e Lidl asta la care mergi tu? De obicei pe la ora deschiderii sau in jur de 10-12 in timpul saptaminii ar trebui sa fie destul de relax.

| IrinaAndreea explică (pentru KodrutZ):

In Iasi stau...Crede-ma ca la ora 8 fara un pic e coada la deschidere, zici ca s-a intors comunismul...Ce-i drept, de obicei eu merg pe la 17, cand toata lumea iese de la serviciu (inclusiv eu) si nu am de ales.

| KodrutZ a răspuns (pentru IrinaAndreea):

E vorba de ala de linga spitalul Sf. Maria cumva? Eu ma duc acolo dimineata in jur de 8:30 de obicei si e relax. Seara e cam nasol, incearca inainte de ora inchiderii cu maxim 30 de minute.

| IrinaAndreea explică (pentru KodrutZ):

Da, acela e. laughing Momentan nu am ce cumpara, nu ma atrage nimic de la ei.

| KodrutZ a răspuns (pentru IrinaAndreea):

Ai Piata Chirila aproape, si mai e o patiserie noua deschisa spre Tudor Center, acolo unde inainte a fost sh de haine, dupa care alimentara. Au chestii chiar bune.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu te auzi ce vorbesti? Lidl e singurul magazin care nu tine produsele mai mult de 3 zile. Ma rog daca tu nu ai prieteni care lucreaza acolo sa afli cata mancare este aruncata. 2. Te rog sa te uiti pe termenul de valabilitate la carne. Stai linistit mancam mai mereu carne stricata ca doar traim in Romania adica in preistoric. Daca nici in Lidl nu mai gasiti carne buna inseamna ca Romania chiar a ajuns la sfarsit. Sa merg la piata? Pentru ce? Sa mananc legume din sera crescute fortat? Nu multumesc lasa mai bine carne stricata cum zici tu decat sa bag in mine tot felul de chimicale nenorocite. Uni dintre noi suntem atentie pe la orele de Stiinte si Chimie nu dormim ca altii si nu plecam urechea la tot ce spune romanul(minciuni)

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

1. Lucrezi la LIDL cumva? Si toate sint aduse din podul bunicii, afumate cu fum si date prin mirodenii, cu termen de valabilitate de 96 de ore, nu?
2. Nu maninc decit extrem de rar carne, si atunci cunosc animalele sau pe cei care le-au crescut de obicei.
3. Nu te du la piata. Carnea aia, stricata sau nu, provine de la animale care au fost crescute cu muzica de Bach si adormite cu Mozart inainte sa fie electrocutate blind, ca sa nu sufere. De antibiotice si anabolizanti pentru crestere fortata nici nu poate fi vorba, desigur.
P.S. Bonus, stai sa vezi cum sint crescute rosiile prin Canada (si nu numai) fara urma de pamint si cu o productivitate de vreo citeva ori mai mare ca la noi. Nu stiu tu, dar eu in ultimii ani chiar am mincat legume cu gust de legume, crescute curat, la noi. Nu pretind ca se intimpla tot timpul asta, desigur, dar de multe ori chiar stiu unde, cine si cum creste ceea ce maninc.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru KodrutZ):

Stai ca am citit ceva ai ceva cu Mozart? Ma nu oi asculta eu opera dar decat manele mai bine opera. Pentru uni Amy Lee(vocalista Evanescence) a cantat opera cand avea 14 ani. Daca tu stai pe la tara(casa) logic ca mananci fructe si legume proaspete. Totusi intr-un oras cum e Brasovul greu gasesti legume adevarate poate in piata la gara unde nu suport sa merg. Nu pot sa nu mananc carne, sunt carnivora daca nu mananc am o senzatie de lesin foarte ciudata. Bine ca la analize a iesit ceva 10%sange de oaie nu stiu cum da ma rog. Nu lucrez in LIDL doamne fereste sa ajung vanzatoare. Stiu persoane care lucreaza acolo. Spre exemplu o fata are nunta anul asta, ultimul an de facultate si 8 ore lucreaza la LIDL. Dupa program ii mai tine 2-3 chiar 4 ore pana scot tot ce expira de pe rafturi si pun produse valabile la loc. Gandeste-te ca fata asta merge dimineata la facultate, seara la munca si doar doar o ora maxim 2 pe noapte. Vorbeam cu sora ei ca intr-o zi a adormit la curs. Deci gandeste-te cat lucreaza in LIDL peste program daca nu poate sa doarma macar 4 ore pe noapte. Cel mai bine e asa cand mergi in Grecia sau Turcia sa culegeti portocale. Au gust de mere padurete la noi. Sunt bune, mie imi plac asa ca de fiecare data cand merg prin partea aia mereu culeg vreo 2-3 kg de portocale,, padurete,,

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Scuze ca vorbesc asa de obicei nu dau raspunsuri asa dar azi am avut o zi grea plus ca am o durere infernala de cap. Si printre AC/DC, Marylin Manson etc mai ascult si cate o opera de Giuseppe Verdi, George Bizet etc

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu stau la casa si nici macar la bloc intr-o zona rurala, dar si la oras iti poti face rost de mincare adevarata fara bani multi (sau cu aproximativ aceiasi bani ca si atunci daca ai fi mincat aiureli de la supermarket). Uneori trebuie' sa mergi mai la draq in praznic, dar asta e. Nu de alta, dar ce bagam in gura ne cam omoara daca nu holbam ochii mari...
P.S. E trista treaba cu statul peste program, insa asta se intimpla fiindca angajatii sint nevertebrate. Am fost intr-o situatie de genul asta si le-am pus pumnul in gura la sefi, iar colegii au venit personal sa ma felicite ca am luat atitudine, dar nu m-a sustinut nimeni pe fata. Nu e bai, eu am plecat la ale mele, ei au mai stat sa fie sclavi pe acolo, asta e viata... nu te trage nimeni la mal daca nu te ajuti si tu un pic singurel/ica. Fata de care zici tu are nevoie de mai multa incredere in fortele proprii. Nu ai mentionat la ce facultate studiaza, dar sint sigur ca in 5-6 ore de capul ei ar putea sa faca aia 10-12 mil pe care ii ia salariu la LIDL cu mult mai usor (nu, nici nu ma gindesc la videochat, sint alte modalitati mult mai interesante dpv intelectual si profesional).
P.S. 2 Nu e bai. Poate ca unii cu virsta devin mai irascibili, insa eu - cel putin in online - ma supar/enervez EXTREM de greu. Pentru dureri de cap iti recomand calduros Diablo Swing Orchestra - http://www.diabloswing.com/ - ori o iei de tot pe aratura, ori iti trece tot. Ca tot discutam mai sus de chestii "mentally challenging"...

| Ruxandra15 a răspuns (pentru KodrutZ):

E ceva Cu economie nu stiu ce e ceva din 3 chestii legata de economie. E la transilvania. Are aproape 20mil pe luna la 4 ore avea 12mil si bine-nteles ca foarte rar ii plateste orele suplimentare dar daca orele dintr-o saptamana formeaza 2-3 zile, 2-3 zile nu merge la munca saptamana urmatoare.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Mai bine vorbesc cu cineva fata in fata chiar de nu il suport decat online pentru ca muti sunt mari si tari in gura online si daca le zici ceva in fata nu au tupeu sa comenteze. O data ce sunt afurisita pe site sunt si in viata de zi cu zi. Daca eu am impresia ca persoana x e proasta in fata ma duc si ii zic. Asta e parerea mea, nu trebuie sa se supere.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Prostii de pe TPU sint foarte ofensabili. Le demonstrezi cu argumente irefutabile ca sint pe linga subiect si ei sar la git ca niste ciini turbati. E distractiva fauna de pe site-ul asta. P.S. Nu m-am simtit deloc jignit/ofensat/atins de modul tau de abordare. Nici eu nu sint lapte si miere.
P.S. 2 Eh, cum ti s-a parut Diablo Swingu'?

| Ruxandra15 a răspuns (pentru KodrutZ):

NICI nu am apucat sa ma uit. Azi m-am trezit tarziu si am uitat sa mai plec la scoala. Nici nu mancasem ca am si plecat.

| KodrutZ a răspuns (pentru IrinaAndreea):

La capitolul dulciuri, majoritatea sint bune dar nesanatoase. Din alea de la Lidl zic. Aveau niste ciocolata cu menta foarte misto, nu mai stiu cum se cheama. Au cel putin 2-3 sortimente, inclusiv clona aia de After Eight dar cu gramaj mai mare si aroma aparent ceva mai slaba.

| Ursulacie a răspuns:

BIg Hit, Arahide glazurate cu ciocolata, sunt perfecte la gust precum M&M