| Nisfoeanu_Ady_1996 a întrebat:

Saptamana aceasta vreau sa-mi iau un telefon(la mana a doua).
As opta intre Iphone 3g sau un Samsung Galaxy Mini s5570.
Ma tem sa nu iau teapa.Se intampla.
Vroiam sa stiu ce aspecte trebuie sa verific atunci cand imi cumpar un telefon la mana a doua.
Am citit pe diverse site-uri cam ce ar trebui sa fac, dar nu am gasit cum pot afla daca a fost resoftat (telefonul).M-as duce la un service, sa vad ce parere are si reparatorul, el stie mai bine
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Asta nu stiu. Sunt retele care fura telefoane, dar suincer nu cred ca se complica cineva pentru 5570. Numai telefoane foarte scumpe. IMEI il poti verifica aici:
http://www.imei.info/news/2013-09/54437-samsung-warranty-check/

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Renunta la Iphone 3g. E vechi si posibil sa ai numai probleme cu el.
Pentru Samsung, sa lucreze ecranul touch bine, la luminozitate ecran sa fie vizibila modificarea., sa aiba softul original (froyo 2.2), sa mearga toate aplicatiile, iesirea de casti.
Te poti duce si la service, dar trebuie sa fie unul mai dotat cu aparatura ca
sa-ti spuna daca a fost resoftat sau nu.

| Nisfoeanu_Ady_1996 explică (pentru horia2012):

Multumesc pentru raspunsuri! De asta mi-e frica si mie, sa nu fie resoftat, am auzit ca un telefon resoftat nu mai e bun de nimic.

| horia2012 a răspuns (pentru Nisfoeanu_Ady_1996):

Cu placere. Cand il cumperi ar fi bine sa schimbi si cartela sa o pui pe a ta. Sa vezi daca pierde semnal, sau alta retea.
Daca telefonul a fost resoftat in service GSM e la fel ca originalul. Nu-ti dai seama. Il mai poti verifica dupa codul IMEI. Unii il mai schimba. Foarte greu, dar orice e posibil.
Dar iti trebui un laptop. Daca poti du-te intr-un service cu el.

| Nisfoeanu_Ady_1996 explică (pentru horia2012):

Explica-mi si mie te rog sau da-mi un link; cum procedez sa aflu daca a fost sau nu resoftat cu ajutorul IMEI. Multumesc!

| horia2012 a răspuns (pentru Nisfoeanu_Ady_1996):

Asta nu stiu. Sunt retele care fura telefoane, dar suincer nu cred ca se complica cineva pentru 5570. Numai telefoane foarte scumpe. IMEI il poti verifica aici:
http://www.imei.info/news/2013-09/54437-samsung-warranty-check/

| okgabriel2013 a răspuns:

Dupa parerea mea nici unul nu este ok ma refer camera procesor jocuri....iti recomand cu putere galaxy s il gasesti la 350 de lei pe mercador/okazii este foarte ok performanta/pret are ecran amoled camera foarte buna si merg jocuri mari pe el am avut si il recomand, funda?

| Nisfoeanu_Ady_1996 explică (pentru okgabriel2013):

Nu am eu timp de jocuri, joc pe PC, pe telefon eu am nevoie doar de o camera decenta, sa nu se "degradeze" in timp, si sa ascult muzica.