| Primavara_1146 a întrebat:

M-am hotarat sa-mi i-au lentile.

Am urmatoarele dioptrii: la ochiul stang +3, iar la cel drept +3, 50

Si nu stiu pretul lor. Avand in vedere masura dioptriilor, ma puteti ajuta sa aflu pretul? Va rog mult de tot.

Si ar mai fii ceva. Vreau si cu culoare. Adica sa-mi schimbe culoarea ochilor happy Am ochi negrii si ii vreau albastri happy

Cam cat ar costa in total?! Aceste lentile? Adica cu tot cu culoare happy

(P. S.: nu am miopie, Cataractă, Exoftalmie, Glaucom, Iridociclită sau Strabism. Am astigmatism. Cand am fost mica, desii eram sanatoasa cei de la spital m-au bagat intr-un incubator.Am miscat si mi-au cazut bandajele de pe ochi. Iar astfel cam pe la 5 ani am descoperit ca de fapt aveam astigmatism dobandit, nu mostenit. Nimnei, dar absolut nimeni din familia mea nu porta ochleri. Doar eu.)

Deci va rog frumos ajutati-ma.

Conteaza foarte mult pentru mine pretul acelor lentile. Port ochelari de 10 ani, si chiar nu mai suport!

Răspuns Câştigător
| Liza_1511 a răspuns:

Eu mi-am facut lentile de contact acum 2 luni. Poti sa-ti faci si tu linistita dar sa te duci la un oftalmolog sa iti dea niste lentile de proba sa vezi daca le suporti. Sa iti faca de asemenea si un control pentru dioptriile lentilelor. O sa te coste ceva banuti. Va trebui sa-ti comanzi ori seturi de cate 3 ( adica 6 bucati de lentile)ori de cate 6 lentile( adica 12 bucati lentile). Pt ca ai dioptrii diferite va trebuie sa-ti comanzi un set de 3 perechi de lentile ( adica o sa ai 6 bucati)cu dioptria 3 si inca un set de 3 perechi de lentile cu dioptria 3, 5( adica inca 6 bucati). Acestea o sa-ti ajunga timp de 6 luni. Iti recomand lentile lunare adica cele pe care le arunci dupa 30 de folosiri. Poti folosi lentilele 12 ore pe zi. Trebuie sa ai grija la igiena, mai ales cand iti pui lentilele.Pretul acestora incepe de la 120 ron si poate sa ajunga foarte departe. Dar pentru ca vrei colorate pretul acestora va incepe de la 180 ron ( sper sa mai fie) sau in cel mai fericit caz de la 220 ron. Poti gasi lentile tester la orice oftalmolog. Recomand sa incerci culorile inainte sa comanzi. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor.

4 răspunsuri:
| Liza_1511 a răspuns:

Mersi :*, daca mai ai intrebari nu ezita sa ma intrebi big grin

| Chox a răspuns:

Http://www.lentilecontact.ro/......dioptrii)/

Nu costa foarte mult, dar necesita multa atentie.
Numai bine!

| sburlea a răspuns:

Vezi poate te lamureste saitul urmator:http://www.lentilecontact.ro/

| Raul4825 a răspuns:

Sa stii ca te inteleg. Si eu am purtat ochelari o perioada de timp, dar iti pot spune sincer ca am reusit sa scap de ei, natural prin exercitii pentru ochi si printr-o alimentatie mai sanatoasa! Uite, ca sa intelegi mai bine despre ce e vorba, cel care m-a ajutat sa-mi imbunatatesc natural vederea si sa scap de ochelari la fel ca pe multi altii, a postat un videoclip pe youtube. Urmareste-l: http://www.youtube.com/watch?v=d2tWDAG6W9A