| Lovelypeaches100 a întrebat:

Nu stiti cum ar trebuie sa ambalez o geaca pentru retur la about you? Am aruncat toate ambalajele de la colet. Si pe site scrie sa il ambalez in acelasi pungi parca.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Să nu mai cumperi de la about you, sunt niște țepari care vând și fakeuri de multe ori.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Returul se face fara a tine cont de ambalaj:
Legea 249 / 2015 a fost modificata prin Ordonanța de urgență nr. 74/2018.
Una dintre modificari se refera la ambalajul original:
forma veche:
(8) Se interzice condiționarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrare a ambalajului.
modificat prin OUG 74 / 2018
(12) Se interzice condiționarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la garanția produsului cumpărat de păstrarea ambalajului.
Deci si la returnare, si la reparare nu au dreptul sa-ti ceara ambalajul original.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Daca ai probleme cu ei te poti adresa ANPC (Protectia consumatorului).

| alina2k18 a răspuns:

Eu la fashiondays am dat hainele si in alte pungi, ei oricum le reambaleaza cand le pun din nou pe site.
Geaca respectiva avea vreun ambalaj mai special gen branduit sau a venit in vreo cutie de la producator?
Daca nu, poti pune si tu intr- o punga mai veche de la alt produs si dupa in alt ambalaj pe care il sigilezi cand il predai curierului daca nu vine el cu punga lui gen cum au aia de la fancurier.