| anamia1998 a întrebat:

Pot plati cu cardul in lei pe Aliexpress?
Dau Funda love struck

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat platesti online cu cardul nu conteaza valuta, se face automat conversia

| OnuOnulică a răspuns:

Da, evident că poți.

| Teiușanu_Alexandru_1996 a răspuns:

Poti, fireste, dar rata de conversie este mai dezavantajoasa decat la casele de schimb valutar, adica in general cand calculezi cam cat te-ar costa in lei, mai aduga ceva, pentru ca este mai scump decat la casele de schimb, deci sa ai intotdeauna mai multi bani pe card....altfel iti anuleaza plata.
In rest, no problem.

| suntserios a răspuns (pentru Teiușanu_Alexandru_1996):

E fix invers, conversia bancara e intotdeuna mai avantajoasa decat o conversie la casa de schimb care percep comisioane mai mari, ca doar din asta traiesc

| Teiușanu_Alexandru_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Domnule, cumpar extrem de des online, crede-ma, niciodata nu este mai convenabil decat la casa de schimb valutar.
Gandeste-te ca la ultima comanda, am platit 4.72 lei / eur. La casa de schimb cumparam mult mai ieftin.

| suntserios a răspuns (pentru Teiușanu_Alexandru_1996):

Inseamna ca ai o banca fantoma... nicio banca nu are cursul de schimb mai mare cu cativa bani decat BNR ul si nu cred ca euro a ajung aprape de 4. 7lei lunile asta.

Si la urma urmei daca la casa de schimb e mai ieftin cu ce te ajuta la cumparaturile online?

| Teiușanu_Alexandru_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Am dubii ca ai cumparat vreodata asa, altfel ai fi stiut. Vorbesti doar din presupuneri, si induci lumea in eroare; Eu am spus din experienta, si imi mentin ideea. ING si Reiffeisen nu sunt banci fantoma, dar oricum, interesanta opinie.
Seara faina

| suntserios a răspuns (pentru Teiușanu_Alexandru_1996):

Ce vb din presupuneri? CA BNR nu a avut tot anul 2015 cursul mai mare de 4. 5lei un euro si tu zici ca o banca precum ing sau raiffeisen a avut cursul de 4.75. Mi e greu sa cred asta... plus tot nu am inteles cu ce ar ajuta pe cineva casa de schimb valutar cand el vrea sa faca o plata online

| Teiușanu_Alexandru_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Nu se face la conversia pe care o afisaza ei.
Cumparand cu cardul online, intr-o alta moneda decat aceea pe care o ai pe card, conversia se face pe un complet alt curs.
Am cumparat online pe alte monezi de mai multe ori decat ai dat tu raspunsuri pe TPU. Nu mai veni sa te dai zmeu daca efectiv, habar nu ai despre ce vorbesti, risti sa cazi in ridicol, daca nu cumva deja ai facut-o

| suntserios a răspuns (pentru Teiușanu_Alexandru_1996):

Da, se face pe un curs mai favorabil tie cand cumperi direct cu cardul in alta valuta.

Eu vin cu dovezi sa nu zici ca vorbesc prostii. Iti dau copy paste din extrasul meu de cont de la ING. Clar si la obiect.

06 august 2015 Cumparare POS 54, 64
Nr. cardlove struckx XXX xxxx
Terminal:EASYJETEP9K5QC GB easyjet.com
Suma:12,22 EUR
Suma transmisa spre decontare:12, 22 EUR Rata ING: 4. 4717

CURS BNR 06 august 2015 4. 4854

17 august 2015 Cumparare POS 66, 03
Nr. cardlove struckx XXX xxxx
Terminal:QUICK FR PARIS
Suma:14, 70 EUR
Suma transmisa spre decontare:14, 70 EUR Rata ING: 4.492

CURS BNR 17 august 2015 4. 4184

24 august 2015 Cumparare POS 74, 05
Nr. cardlove struckx XXX xxxx
Terminal:Aelia PL Warszawa
Suma:69, 00 PLN
Suma transmisa spre decontare:16, 41 EUR Rata ING: 4. 4923

CURS BNR 24 august 2015 4. 4226

Deci dupa cum vezi, cursul de schimb era cu mai mare cu cativa bani (nu zeci de bani) decat cel oficial BNR. Asa ca... nu manac rahat asa cum iti place tie sa crezi.

Si inca nu ai raspuns la intrebare, ca de aici a plecat totul.

CE treaba au casele de schimb valutar in plata online de care intreba omul?

| Teiușanu_Alexandru_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Eu fac plati in general prin paypal, si acolo ai doua variante de conversie.
1. fie platesti in moneda cardului tau, si face paypal conversia pentru tine
2. fie in moneda in care cumperi, si face banca conversia pentru tine.

Am facut de mai multe ori si asa, si asa. Rezultatul este fix acelasi, la ambele banci, atat ing cat si reiffeisen, unde am eu carduri.

Am mers, am intrebat, si mi s-a raspuns ca sunt normative internationale, si e un unic curs international de schimb la cumparaturi online in alte monezi etc etc.
Am zis ca la casele de schimb eu as fi cumparat mai ieftin decat cursul la care am platit cu cardul.
Am stat inm cumpana cand mi-am luat telefonul, oneplus one, daca sa imi deschid cont cu card in eur, pentru ca ieseam in avantaj cu cateva zeci de lei noi. Si oricum l-as mai fi folosit si la alte plati.