| Ada_9046 a întrebat:

Probabil ca ati auzit/ citit despre efectele binefacatoare ale uleiului de ricin asupra parului. Eu mi-am cumparat o sticluta de ulei de la plafar (20 ml, 3 lei) si il folosesc pentru gene si sprancene deocamdata. As vrea insa sa folosesc si pentru par, dar nu stiu exact ce cantitate sa folosesc si care ar fi procedeul. Sunt binevenite si eventualele "retete" care necesita ulei de masline, suc de lamaie sau vitamina A.
De asemenea, as vrea sa stiu daca se comercializeaza si in recipiente mai mari (decat cel pe care l-am mentionat eu) si cat costa.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

In cazul unghiilor care se rup usor puteti apela la urmatoarea reteta: amestecati intr-un bol de ceramica 100ml de ulei de masline caldut cu 100 ml ulei de ricin si zeama de la o lamaie. Inmuiati mainile 15 minute, timp in care va masati mainile una cu cealalta. Acest remediu se foloseste o data pe saptamana.

Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute. Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el. Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca.

Tratament pentru cearcane
Amesteca ulei de ricin cu putin ulei de cocos, si maseaza zona de sub ochi cu acest produs, pana se absoarbe in piele. Tratamentul se aplica zilnic.

Tratament pentru buze
Pentru buzele care incep sa isi piarda din culoare, poti folosi un amestec de ulei de ricin si ulei de migdale. Se ung buzele cu acest amestec in fiecare seara inainte de culcare.

Tratament pentru sprancene si gene
Adauga putina coaja de lamaie (nu folosi zeama de lamaie deoarece iti vei irita ochii) intr-o sticluta cu ulei de ricin. Lasa solutia sa stea cateva zile intr-un loc intunecat. Aplica un pic de ulei pe gene si sprancene in fiecare seara inainte de culcare cu ajutorul unui betisor de urechi. In scurt timp firele de par vor deveni mai rezistente, mai groase si mai lungi.

Tratament pentru maini
Aplica in fiecare seara, inainte de culcare, un strat de ulei de ricin pe maini, masand bine unghiile si cuticulele. Pentru a obtine efectele dorite, inveleste-ti mainile in manusi. Uleiul iti va hidrata piele, iti va lasa unghiile stralucitoare si va preveni uscarea si craparea cuticulelor. Uleiul de ricin poate fi masat si in pielea crapata sau uscata de pe calcaie, genunchi, coate. Zonele tratate cu ulei se acopera peste noapte cu sosete, respectiv bandaje/film alimentar. Dimineata se spala zona cu un sapun moale iar in cazul bataturilor, se freaca cu piatra ponce.

Se amesteca intr-un vas 6 linguri ulei de masline, 1 sticluta ulei de ricin, 1 sticluta vitamina A, zeama de la o jumatate de lamaie, 1 galbenus de ou si un cub mic de drojdie de bere.
Amestecul obtinut se incalzeste usor pentru a nu-l pune rece pe cap si se aplica pe par de la radacina, in acelasi fel precum vopseaua de par, si masati usor.
Dupa aplicare puneti o casca sau folie si acoperiti cu un prosop.
Lasati acest tratament pentru caderea parului sa actioneze timp de o ora apoi spalati parul normal.
Masează scalpul cu un amestec de ulei de ricin (o lingură) şi un gălbenuş de ou. Înveleşte capul într-un prosop şi stai 30 minute. Speli apoi părul cu şampon şi-l clăteşti cu infuzie de coada calului (3 linguri de plantă mărunţită la un litru de apă clocotită, se acoperă vasul şi se lasă 10 minute, apoi se strecoară).

1 răspuns:
| dracdeingerash a răspuns:

Trebuie sa iti masezi parul la radacina timp de cateva minute inainte de a face baie. fara sa il incalzesti sau ceva de genul. pui ulei de ricin pe "pernitele" degetelor si masezi. daca faci lucrul acesta seara poti chiar sa iti acoperi parul cu ceva si sa lasi uleiul peste noapte in par. dar fi atenta, inainte de a iesi din casa trebuie sa te speli neaparat pe par daca te'ai dat cu ulei de ricin pentru ca are un miros anume si nu este tocmai placut, si nici aspectul parului dupa ce te'ai dat cu ulei de ricin nu este happy