| anonim_4396 a întrebat:

Produsele electrocasnice de genul: frigidere, televizoare, mașini de spălat, cuptoare, etc. sunt testate în fabrică înainte să fie puse spre comercializare?
Întreb asta, deoarece unii cumpărători au reclamat că le-au primit defecte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice produs este supus unor teste inainte de comercializare catre utilizatori.
Face parte din ciclul de dezvoltare al unui produs fie el electrocasnic sau de alt tip.

Daca ai nimerit ceva neconform, pentru asta s-a inventat garantia.

Urmareste documentarele "How it's made". Aici ai procesul de fabricatie al frigiderelor Arctic produse in Romania la Gaesti :

https://www.youtube.com/watch?v=wYPb9Rm3mH4

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se testeaza in fabrica, doara sa din cand in cand se mai ia cte unu si se verifica.
Deci raspunsul ala bun nu-i ce ai dat tu laughing Cine sta sa testeze mai stiu eu cate TV sau frigidere, mai ales frigidere pe care trebuie sa le tii o vreme sa vezi ca racesc.

| Lukasssz a răspuns:

Normal ca sunt testate. doar vor sa aiba vanzari.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineînțeles că sunt testate. Defectele pot apărea din cauza transportului deficitar.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ele nu sunt testate dar poti sa le returnezi sau schimbi in 24-48 de ore depinde de magazin, o alta lege zice ca ai drepul la retur intre 14-28 zile depinde de macazin si regulamentul de ordine interioara
poti cere sa se testeze dar oamenii nu o fac pentru ca vor ei sa desigileze ambalajul convinsi fiind ca nu a mai fost desfacut
concluzie: nu se testeaza, in principiu este o loterie, depinde de noroc

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, pai gandeste-te ca si furnizor nu poti sa testezi 4000000 de produse laughing asta inseamna timp si bani. daca au defect de fabrica se schimba produsul! eu am patit cu aragazul. mi-au dat unu in schimbul celui pe care il luase-m inainte!