| Anonimul151 a întrebat:

Revin cu o altă întrebare referitoare la comenzile de pe aliexpress cu trimitere simplă. Am plasat prima comandă acum 3 săptămâni, în momentul de față, coletul meu a ajuns în România, în orașul de destinație și a fost preluat de catre poștă. Însă..., nu știu când mă vor chema sa merg după el. Cat timp poate dura?

Am sunat ieri la posta vamală, și mi s-a spus, că voi primi mesaj când să merg după el.

Se vor tine de cuvânt? Îmi vor trimite sau nu?

Am auzit despre coletele cu trimitere simplă că pot dura și 5 luni până ajung la destinatar, deși a ajuns în România, și la oficiul vamal din orașul de destinație.

Ma poate lamuri cineva cu aceste lucruri?

2 răspunsuri:
| PRaPRa a răspuns:

Se vor tine de cuvant.
Fie ca crezi sau nu problema intarzierilor nu sunt de la Chinezii ci de la Europeni.
Controale, timbre, alea alea.
Nu suntem intr-o uniune vamala cu China dar comertul cu ei nu este interzis.

| Anonimul151 explică (pentru PRaPRa):

Știu, însă după cum am urmărit pe traking-ul lor ( fiindcă pe site ul poștei nu pot ), coletul a trecut cu succes și de vamă... Iar acum, că tot e la mine în oraș ar trebui sa îl primesc?