| Whitesnake99 a întrebat:

Salut! A vandut cineva pe OLX folosind optiunea de livrare directa cu verificare prin ei / Fan Courier? Cat de complicat este tot procesul? Este mai usor sa ma duc eu direct la sediul Fan si sa fac manual toata treaba? Va rog raspundeti doar daca ati vandut prin aceasta metoda. Multumesc, funda!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai intrebat daca cineva a vandut prin intermediul olx in acest mod, deci in calitate de vanzator.
Acea optiune "livrare cu verificare" prin intermediul olx nu este cu nimic complicat.Livrarea se poate face prin fan curier sau posta romana, in functie de cum alege cumparatorul!
tot ce trebuie sa faci este sa activezi in primul rand optiunea "Livrare prin OLX" pe anuntul produsului pe care vrei sa il vinzi in acest mod si sa pui pretul dorit, uneori cand livrarea nu se va face gratuit (uneori olx ofera livrare gratuita prin serviciul "livrare prin olx", dar nu mereu!), este bine sa pui un pret final (Cel afisat pe site ca pret al produsului) care sa contina si transportul, in orice caz transportul prin intermediul olx este mai mic decat percepe in mod normal fan curier daca nu s-ar face livrare prin intermediul olx.

Ai aplicatie in acest sens in cadrul olx> completezi datele tale ca si vanzator, iar cand un cumparator va selecta produsul vandut de tine, tie iti vor veni datele lui automat in acea aplicatie, tu urmand doar sa accepti sau sa respingi trimiterea produsului dand click pe ACCEPTA confirmi ca vrei sa trimiti produsul, nu mai ramane decat sa pui produsul intr-un colet, iar curierul fan curier va veni la adresa indicata de tine sa ridice coletul pe care urmeaza sa-l duca catre cumparator. Vei primi in aplicatie si AWB comenzii!
Poti de asemenea sa vorbesti cu potentialul cumparator si prin mesageria olx eventuale detalii, nu te opreste nimeni si este chiar indicat!
Coletul ajunge exact in acelasi mod cum ar ajunge prin orice societate de curierat.
Nu este nimic complicat!

ai si aici tutorial cum sa faci asta oficial de la olx >> https://livrare.olx.ro/? _gl=1%2Awmg8g9%2A_ga%2ANDkwNTM1MjguMTcwNzM5Mjk5Mw.%2A_ga_NK3K3T1FT5%2AMTcwNzM5MzQ5MS4xLjEuMTcwNzM5NDA0Ni4wLjAuMA.%2A_ga_Q0GQ41R48F%2AMTcwNzM5MzQ5MS4xLjEuMTcwNzM5NDA0Ni4wLjAuMA.

| Frank51 a răspuns:

E mult mai simplu și cred că și mai ieftin.