| andrei24074444 a întrebat:

Buna ziua, am vandut pe OLX un MacBook Pro 2009, statea deja de prea mult timp in casa nefolosit. O doamna mi-a comandat laptopul, cu optiunea de livrare cu verificare Fan Courier, odata ajuns la ea, i-am explicat pasii pentru a reinstala software-ul si nu stiu ce a facut, dar mi-a explicat ca nu functioneaza. I-am spus ca are nevoie sa reinstaleze soft-ul si ca nu am cum s-o ajut fiind un proces mai greu, doamna a tot incercat sa se ia de mine pe motiv ca: laptopul este facut din piese, se incinge, e diferit laptopul primit fata de ce era in anunt. Acum ma ameninta cu politia pentru frauda. Am vreo responsabilitate fata de ce se intampla? Mie mi-a mers perfect si cand am sters fisierele din el.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa reinstaleze softul daca mergea perfect?
Ea in primul rind trebuia să îl deschida sa vadă că merge. Daca a făcut-o și a mers, nu ai de ce sa te temi. Daca nu a mers, trebuie sa te iei de curier, problema e la cum a fost transportat. Daca ea nu a verificat mai întîi, e vina ei.

| lpavel a răspuns:

Salveaza ce date ai pus pe olx despre acel laptop si n-are decat sa te reclame ca politia nu are ce sa-ti faca daca ai vandut ceea ce ai scris si aratat pe olx! Important ca laptop-ul sa mai porneasca, nu cumva sa-i arda ceva sa nu mai porneasca ca atunci se schimba situatia chiar daca tu nu l-ai vandut asa, nu poti dovedi...

| Ghengbeng18381 a răspuns:

O data ce nu ati făcut contract de vânzare cumpărare si nu i ai oferit nici o garanție, poate sa se plângă cui vrea, o sa și păstreze laptopul