| Ingognito a întrebat:

Salut, am card de bonuri de la sodexo si am mers la kaufland am ales produsele cand sa le platesc ii arata eroare mai incerc nimic, las produsele si plec, dupa 3 minute imi apare pe aplicatie cum ca eu am platit, arata data, suma, locatia ma duc la kaufland inapoi la alea sa le arat ca am platit ele cica sa sun la sodexo ca ele nu imi dau nici un produs, plus ca nici nu m-au lasat sa iau bonul acela care a iesit respins, sun la astia si dupa 20 min de asteptare la telefon cica este suma blocata intre mine si kaufland si in 20 de zile maxim o sa vina la mine inapoi in cont, daca nu sa ma duc la kaufland sa imi restituie bani, pai si eu ce sa fac acum? Sunt sigur daca nu imi apar banii in cont nu cred ca imi mai dau aia la kaufland ceva

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Îți vor apărea. E o procedura automata acolo. La fiecare tranzacție online banii se blochează in prima instanță. Debitarea se face ori automat la un interval setat de magazin (acele 20 de zile), ori când magazinul confirma primirea banilor in platforma operatorului de plăți. Teoretic poți interveni asupra procesului, dar fiind vorba de o tranzacție la un POS, nu ai toate datele, trebuie sa sape un angajat, să-ți găsească exact RRN-ul asociat și să facă manual un reversal complet. Îți dai seama că tanti de la casa nu are ea cunoștințe atât de avansate, de fapt sunt sigur că la nivel de magazin nu poate nimeni sa te ajute.
In concluzie, răbdare și tutun, banii se vor debloca.

| VoidEternal a răspuns:

Șezi mumos Bubico...

Daca TPU ar funcționa cum trebuie nu ar trebui sa mai am neplăcerea de a-ți citi răspunsurile. Din păcate asta nu se întâmplă, so here we are...

Incerc să nu te insult dar îmi faci munca cam grea.

"de fapt sunt sigur că la nivel de magazin nu poate nimeni sa te ajute."

Tu ce înțelegi de aici? Am zis eu că ar avea acces o casierița la datele unei tranzacții bancare? Ce dracu', trebuie să explic mai mult? Am zis negru pe alb că nimeni din magazin nu îl poate ajuta cu mai mult.

Macar răspunsul meu i-a explicat cum funcționează sistemul, i-am arătat ce se întâmplă. Tu ai dat un răspuns care a fost de același nivel cu cel al casieriței. happy Coincidență? Încep să cred că nu.

"GEEZAZ"

Hai, sănătate...

PS: "niciun" se scrie legat. happy

Vezi, pot sa mă leg și eu de orice c@c4t. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Răspuns utilizator avertizat