| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Am dat comanda de adidasi insa am facut o greseala si am vrut sa anulez comanda. Am sunat, am vorbit si urma sa primesc email cu statusul anularii.
Anularea a fost refuzata, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Il refuzi. Daca este cu deschidere la destinatie ii refuzi dupa ce deschizi pachetul. Nu te poate obliga sa cumperi ceva ce nu doresti, chiar daca ai facut comanda. Erau obligati sa anuleze comanda daca ai cerut-o inainte de a fi trimisa.
Agentul nu o sa-ti dea coletul daca nu platesti. Poti sa refuzi comanda, motivand ca nu mai esti in oras, in tara etc. atunci cand te suna curierul sa iti spuna ca vine cu coletul.
In cel mai rau caz poti sa-i returnezi pe motiv ca nu ti se potrivesc ca marime timp de 14 zile, iar ei trebuie sa-ti returneze banii. Dar este mai complicat.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca n-ai platit cu cardul ai dreptul legal sa refuzi primirea coletului. Chiar daca ai platit cu cardul poti refuza primirea coletului si ei sunt obligati sa-ti ramburseze banii in cont in maxim 30 zile de la primitrea pachetului de catre ei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

I-ai platit?

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru CodrutElian1990):

Nu, am selectat ramburs, ar trebui sa-mi ajunga pe 16-17

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru CodrutElian1990):

Daca nu ii raspund cand ma suna tot va veni? Sau sa ii spun la telefon ca am vrut deja sa o anulez dar a fost refuzata anularea?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Poate va veni sau nu, depinde de firma. Sunt firme care suna de doua ori apoi lasa un aviz in cutie. Altele - dar mai rar - vin direct la usa. Daca din greseala raspunzi poti ori sa-l refuzi, ori ii spui ca nu esti destinatarul, care este plecat sau ii spui ca nu esti in tara sau oras si sa returneze pachetul. Modalitati sunt destule si nu o sa fii penalizat ca nu au cum.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru CodrutElian1990):

Cred ca voi accepta, voi incerca sa vad daca e ok cum sunt si probabil voi face un retur in caz de orice.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Il refuzi. Daca este cu deschidere la destinatie ii refuzi dupa ce deschizi pachetul. Nu te poate obliga sa cumperi ceva ce nu doresti, chiar daca ai facut comanda. Erau obligati sa anuleze comanda daca ai cerut-o inainte de a fi trimisa.
Agentul nu o sa-ti dea coletul daca nu platesti. Poti sa refuzi comanda, motivand ca nu mai esti in oras, in tara etc. atunci cand te suna curierul sa iti spuna ca vine cu coletul.
In cel mai rau caz poti sa-i returnezi pe motiv ca nu ti se potrivesc ca marime timp de 14 zile, iar ei trebuie sa-ti returneze banii. Dar este mai complicat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pastreaza dovada refuzului anularii, pentru orice eventualitate timp de 6 luni. Si orice dovada care sustine ca ai cerut anularea.
Chiar daca ajunge curierul la tine - desi nu ar trebui - il refuzi si gata.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti fi penalizat doar fiind trecut pe lista neagra si sa-ti fie refuzate alte comenzi.

| ReignForest a răspuns:

O poți returna spunându-le că ai făcut o greșeală sau poți vorbi cu curierul să îi spui

| Carolapet a răspuns:

Nu răspunzi la telefon la curier