| Kevinn2000 a întrebat:

Salut. Am dat o comandă pe un card de cumpărături și pe siteul de unde am dat comanda îmi apare: " Salut (numele meu), te ținem la curent cu tot ce se întâmplă cu comanda ta: "
Iar acolo scrie numărul comenzii, data și ora, valoare, iar la detalii comandă scrie " - ", la "stare" scrie "nepreluată" și la "mesaje" scrie "Se așteaptă procesarea plății online".
Comanda am făcut-o acum 2 ore aproape, am dat plasare comandă, am scris toate datele cardului care mi s-au cerut, apoi am dat " Plătește", iar apoi am confirmat că eu sunt cel care am făcut comanda. Întrebarea mea este: de ce scrie că este nepreluată și că se așteaptă procesarea plății online? Încă nu au văzut comanda mea, în aproape 2 ore?
Ori nu am făcut ceva bine?
Cum adică se așteaptă procesarea plății online, din moment ce eu am făcut tot ce trebuia și am și confirmat?
Aștept până mâine să văd dacă primesc un mesaj, sau ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi ca si banca n-a platit, dar eu cred ca se va procesa maine! Nici chiar magazinele online nu lucreaza noaptea!

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Probabil se ia prima rată din prima, iar eu nu am pus bani pe card, crezând că prima rată se ia după o lună. Posibil să ai dreptate, mulțumesc pentru răspuns.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Nu era noaptea, era ora 17:30 aproximativ.

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

O! Asta este! Lipsa de fonduri.

| Kevinn2000 explică (pentru Kevinn2000):

Dar da, la bancă cred că închide la 17:00 și probabil asta era problema ( că a rămas așa, fără un răspuns (( comanda mea )) ).

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

Depinde pana la ce ora lucreaza magazinul. Eu am cateva sute de comenzi (cumpar ca am multe rude si prieteni batrani ca mine si care nu se descurca cu internetul) si din experienta mea comenzile pleaca a doua zi dupa ora 10:00 sau chiar dupa-amiaza.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Cred că aveți dreptate, dacă lucra, îmi apărea ceva, o modificare, probabil mâine o să vadă și o să se proceseze probabil comanda după ce pun și banii pentru prima rată pe card.
" Eu am câteva sute de comenzi "... wow.
Vă descurcați cu atâtea? Presupun că vin minim 5 pe zi...

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

E! E vorba in ani. Nu doar anul asta. Vorbesc de totalitatea comenzilor. De exemplu la platforma Joom am 138 de comenzi in 2 ani. Asta insemnad ca am zile in care vin si 3 o data dar si saptamani in care nu vin. Deci nu-i chiar asa de greu.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Am înțeles eu greșit, chiar mă miram să aveți sute de comenzi la momentul actual. Ar fi însemnat multe rude și mulți prieteni. laughing

14 răspunsuri:
| al0o0o0 a răspuns:

Ai rabdare. Daca pana peste 2-3 zile nu se rezolva problema poti sa incepi sa-ti pui intrebarile astea.

| Kevinn2000 explică (pentru al0o0o0):

Mulțumesc pentru răspuns!

| al0o0o0 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cu mare drag!

| AlexAL275 a răspuns:

Poate banca nu a aprobat plata. Ar trebui să te duci la bancă să te interesezi și să-i suni și pe cei de la care ai făcut comanda. Mult noroc!

| Kevinn2000 explică (pentru AlexAL275):

Mulțumesc pentru răspuns.

| GenSto a răspuns:

La plățile cu cardul procesatorul primește banii intre minim cateva ore si maxim 24 ore. Daca operatiunea s-a efectuat in weekend sau de sarbatori se prelungește pana in prima zi lucratoare. Da, tie iti blochează suma pe card pentru a nu o putea cheltui sau retrage (cum se intampla in urma cu cativa ani), iar la procesator ajunge in intervalul specificat. Procesatorul informează magazinul si abia atunci iti poate valida comanda având confirmarea plății. Cand procesatorul are "aprobarea" ambelor părți implicate, atunci pleaca efectiv banii din contul tau spre procesator, iar de la procesator la magazin după alte câteva zile în funcție de cum au contractul între ei. Lucrez atat ca procesator de plati cu cardul de prin 2012 cat si ca magazin online (https://gensto.ro). Avem pe magazin procesatorul propriu iar la noi banii ajung in cont in cel mult 24 de ore, iar confirmarile se fac aproape instant happy